קריסת המנוף

אחד מבעלי המנוף שקרס בתל אביב: "הכול בסדר, לא נפלה שערה" | האזינו

בשיחה עם כאן חדשות אמר אחד הבעלים: "גם כשאתה נוסע עם רכב אז זה אחריות של אנשים וברכב השני יש אנשים ואתה עלול להרוג אותם". נחקרו מספר בעלי תפקידים באתר ובחברה ובהמשך צפויים להיחקר אנשים נוספים, בהם ממונה הבטיחות של האתר שצפוי להיחקר במהלך היום באזהרה
איתי שיקמן
30 באוקטובר 2019
14:10

אחד מהבעלים בחברת "אריאל גבאי", החברה האחראית על המנוף שקרס אתמול בתל אביב, אמר היום (רביעי) מחוץ לתחנת המשטרה שבה נחקר: "הכל בסדר. לא נפלה שערה ולא שריטה". בשיחה עם כאן חדשות שפורסמה בתוכנית "בחצי היום" עם אסתי פרז בכאן רשת ב, הוא המשיך: "זה לא מנוף בשחקים שקורס, זה מנוף שנוסע כמו טרקטור, כמו משאית, כמו באגר. נוסע מתהפך".

האזינו לשיחה עם בעלי המנוף

בשיחה המעיט הבעלים במימדי האירוע והשווה את המקרה לתאונת דרכים: "גם כשאתה נוסע ומתנגש עם רכב אז זה אחריות של אנשים וברכב השני יש אנשים ואתה עלול להרוג אותם. זה לא דבר שקורה, פעם במיליון שנה יכול לקרות דבר כזה".

התיק נחקר במרחב יפתח של המשטרה, בשיתוף פקחי משרד העבודה ובליווי יחידת פלס. נחקרו מספר בעלי תפקידים באתר ובחברה ובהמשך צפויים להיחקר אנשים נוספים, ובהם ממונה הבטיחות של האתר שצפוי להיחקר במהלך היום באזהרה.

מחברת "אריאל גבאי" נמסר בתגובה לפרסום הדברים בכאן חדשות: "החברה עובדת על פי תקני בטיחות מהמחמירים בענף. מדובר בתאונה עם מנוף אירופי חדיש, שמיוצר על פי תקנים אירופיים מחמירים, עליו עבד מנופאי מוסמך ומנוסה. מתבצעת בדיקה פנימית של החברה בשיתוף עם היצרן הגרמני".

אתמול קרס המנוף באתר בנייה ברחוב יגאל אלון בתל אביב. באירוע לא היו נפגעים. בן אדרי ורענן פדידה, שיצאו מרכבם רגעים לפני שהמנוף קרס עליו, סיפרו: "היינו בנסיעה, חיפשנו מסעדה ותוך כדי נסיעה המנוף נפל. ניצלנו בנס. שמענו בום – חשבנו שזה אוטו אבל הבנו שזה מנוף". לטענת העובדים באזור, העבודה באתר החלה רק בשבוע שעבר.

שלשום פורסמו הקלטות ועדויות שהגיעו לידי כאן חדשות החושפות כיצד פעלה שיטה מאורגנת לזיוף רישיונות למנופאים – ואיך עבדו ברחבי הארץ מפעילי מנופים בלי רישיון וללא הכשרה באין מפריע.

חברת כוח האדם "המומחים לעבודות מנוף", בבעלות משפחת סונוקרט במזרח ירושלים, סיפקה במשך תקופה ארוכה מנופאים לקבלנים באתרי בנייה. בשבוע שעבר עצר מפלג פלס ביחידת להב 433 של המשטרה ארבעה ממנהלי החברה, בחשד למתן רישיונות מזויפים למנופאים. החקירה העלתה כי מדובר במערך מאורגן ושיטתי.

מהעדויות עולה כי מנופאים מתחזים הועסקו לא רק על ידי חברת כוח האדם שבעליה עצורים. בשלב מסוים גילו כמה מנופאים מורשים במקרה, שמישהו משתמש להם ברישיון. "השיטה פשוטה - לוקחים זהות של בן אדם שיש לו רישיון להפעלת עגורן צריח", מסביר יו"ר ועד המנופאים דן ורשבסקי. "פשוט על הזהות שלו מפעילים את התמונה. אי אפשר לגלות את הזהות האמיתית של הבן אדם. העלות שלו היא פחותה למעסיק. זו הסיבה שבגללה קבלנים מתעסקים עם כוח אדם לא מורשה – כי הם חוסכים כסף".