המהומות בלבנון
צילום: רויטרס

ישראל במסר לעולם: סיוע ללבנון - בתנאי שתטפל בטילים המדויקים של איראן וחיזבאללה

בישראל מנהלים מערכה צבאית ומדינית נגד התחמשות ארגון הטרור בלבנון, במימון איראני. כחלק מהלחץ העבירו בכירים ישראליים מסרים לקהילה הבינלאומית
גילי כהן
30 באוקטובר 2019
15:15

בכירים בישראל העבירו היום (רביעי) מסרים לקהילה הבינלאומית לפיהם "כל סיוע לייצוב המצב הפוליטי בלבנון, יהיה בתנאי שסוגיית הטילים המדויקים של איראן וחיזבאללה במדינה תטופל". המסרים הועברו על רקע התפטרותו של ראש ממשלת לבנון, סעד אל-חרירי.

בישראל מנהלים מערכה צבאית ומדינית נגד הקמת מפעלי הטילים המדויקים בלבנון - שמאפשרים לחיזבאללה להתחמש בטילים בעלי יכולת דיוק גבוהה, בהנחייה ובמימון איראני. על פי פרסומים זרים, ישראל פעלה גם באופן התקפי לסיכול הקמת אותם מפעלים.

שלשום נפגש ראש הממשלה, בנימין נתניהו, עם שר האוצר של ארצות הברית סטיב מנוצ'ין. נתניהו ציין כי איראן הציבה טילי שיוט שיכולים להגיע לכל יעד במזרח התיכון, גם לישראל. "איראן היא איום קיומי על השלום במזרח התיכון", אמר נתניהו לשר האמריקני.

ראש הממשלה הבהיר כי יש צורך בהגברת המאבק מול איראן ובהגברת הסנקציות נגדה. "אני מעודד את ארצות הברית להשית סנקציות נוספות", אמר נתניהו והדגיש כי הוא ועמיתו ידונו בשאלה הזו.

הרמטכ"ל אביב כוכבי הזהיר בשבוע שעבר מפני הידרדרות לעימות בתקופה הקרובה בשל השינויים במזרח התיכון. "בגזרה הצפונית והדרומית המצב מתוח ושברירי, ועלול להידרדר לעימות, חרף העובדה שאויבנו אינם מעוניינים במלחמה", אמר. "ישראל מתמודדת כיום עם מספר רב של זירות ואויבים בו זמנית".

בהתייחסו למדינות בעלות משילות מוגבלת התכוון כוכבי לסוריה, אולם רמז גם ללבנון וככל הנראה גם לעיראק, שם על פי דיווחים זרים פעלה ישראל בשנים האחרונות. בהתייחסו ללבנון ציין כוכבי: "מזה שנים רבות חיזבאללה לקח בשבי את מדינת לבנון – הקים בה צבא משלו, והוא זה שקובע הלכה למעשה את 'מדיניות הביטחון' שלה".