עופר גולן ויונתן אוריך, ארכיון
צילום: יונתן אוריך, פלאש 90

נציג הפרקליטות: אין כל אינדיקציה למעורבות רה"מ בהטרדת עד המדינה

את הדברים אמר נציג הפרקליטות בדיון על חיפוש בטלפונים של מקורבי נתניהו. המשטרה אישרה כי לא נאמר למנהל הקמפיין של הליכוד עופר גולן שהוא יכול לסרב לעיון החוקרים בטלפון שלו
תמר אלמוג ורועי ינובסקי
30 באוקטובר 2019
15:28
עודכן ב 19:27

בצעד יוצא דופן, הופיע היום (רביעי) ראש מחלקת הסייבר בפרקליטות המדינה, הדוקטור חיים ויסמונסקי, בדיון על הצו שמבקשת המדינה לחיפוש בטלפונים הניידים של מקורבי ראש הממשלה בנימין נתניהו, עופר גולן ויונתן אוריך, שנערך בבית משפט השלום בתל אביב. בדרך כלל נציגי הפרקליטות לא מופיעים בבית המשפט בשלב החקירה. הדיון הסתיים, והוחלט כי הכרעה בנושא תתקבל בהמשך היום. בתום הדיון הבהיר נציג הפרקליטות כי אין כל אינדיקציה למעורבות ראש הממשלה בנימין נתניהו בפרשה.

בדיון ביקש השופט עלאא מסארווה מהפרקליטות לפרט מה החשד נגד יועצי ראש הממשלה. נציג הפרקליטות, ויסמונסקי, אמר כי מדובר באירוע של הטרדה בנסיבות מחמירות וכי הוא מבקש לפרק את כל התכנים שבטלפונים הניידים של יועצי ראש הממשלה ולשמור אותם באופן מאובטח. ויסמונסקי הבהיר כי הפרקליטות מעוניינת רק בהתכתבויות שהתבצעו בווטסאפ ובטלגרם בין התאריכים 28 ו-30 באוגוסט. הוא הציע שהשופט יעיין בחומרים ויחליט מה רלוונטי לחקירה ומה לא. המשטרה אישרה בבית המשפט כי לא נאמר למנהל הקמפיין של הליכוד עופר גולן שהוא יכול לסרב לעיון החוקרים בטלפון שלו.

כפי שפורסם אמש בכאן חדשות, הפרקליטים שמייצגים את יועציו של ראש הממשלה נתניהו, שנחקרים בחשד להטרדת עד המדינה שלמה פילבר, טענו בבית המשפט כי אי אפשר לבקש צו לחיפוש בטלפונים האישיים, אחרי שכבר בוצע בהם לכאורה חיפוש לא חוקי. "לא היה לכם צו לתפוס את הטלפון, לעיין בו ולחדור אליו. למה לא פניתם לבית המשפט לפני החקירה של עופר ויונתן לבקש צו? היו לכם חודשיים", אמר עוה"ד עמית חדד. חוקר המשטרה צחי בן חמו אמר בתגובה: "ברגע שהתגבשה אינדיקציה שקיים חומר שעשוי לשמש כראיה, הוא נתפס והתבקש צו".

עוד אמר עוה"ד חדד על החשדות נגד גולן ואוריך: "אוריך ופילבר חברים קרובים גם היום. הוא אמר בחקירה שלא הייתה לו כל כוונה להטריד". נציגי המשטרה אמרו: "מתוקף ההודעה של החשודים מתגבשת ההחלטה לאן לשלוח את הרכב - לביתו או למשרדו של פילבר. לטענת המשטרה, עצם זה שהחשודים לקחו בחשבון להיכן לשלוח את הרכב ושקלו שיקולים אישיים מגבש את המודעות שלהם שזה מעשה פלילי".

נציג הפרקליטות ויסמונסקי אמר כי היו תקלות בחקירת מקורבי ראש הממשלה, אולם הטענות לגביהן לא צריכות להיות במהלך החקירה אלא במשפט. לדברי ויסמונסקי, "חלק מהאמירות של הנחקרים מתחמקות. הם אומרים 'לא זוכרים'. לכן אי אפשר להגיד שאין חשיבות לטלפונים".

ויסמונסקי הוסיף: "רוצים לדעת אם גורם איקס עומד מאחורי האירוע. לא צריך להגיד שמות. לא רמזתי מיהו איקס, רציתי לומר שאין פה 'סטורי טלר' אחד". כאמור, ויסמונסקי הבהיר בתום הדיון כי אין אינדיקציה למעורבות של נתניהו.

מוקדם יותר, יערה זרד שעבדה בקמפיין הליכוד נמצאה היום בעדות פתוחה ביחידת להב 433, במסגרת החקירה בפרשה. לא מדובר בחקירה באזהרה. עובד נוסף בקמפיין זומן גם כן.