שר המשפטים ושופטת העליון
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

חיות משיבה להתקפה של אוחנה: אלה ימים שאין להם אח ורע בהיסטוריה השלטונית שלנו

נשיאת בית המשפט העליון בטקס פתיחת שנת המשפטים: "צריך להיזהר מביקורת הטומנת דה־לגיטימציה" • דברי חיות מצטרפים לדברים של שופטי העליון לשעבר, אליעזר גולדברג ועדנה ארבל, שתקפו היום בחריפות את שר המשפטים
תמר אלמוג
30 באוקטובר 2019
18:31

נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות מגיבה היום (רביעי) להתקפה של שר המשפטים אמיר אוחנה על הפרקליטות אתמול. בטקס פתיחת שנת המשפטים אמרה: "ימים כאלה, שאין להם אח ורע בהיסטוריה השלטונית שלנו, מחייבים את כולנו לעמוד איתן ולעשות את מלאכתנו ללא מורא, באחריות ובשיקול הדעת, כמי שאמונים על שלטון החוק, על שמירתו ועל ביצור מעמדו". 

עוד אמרה: "אכן, איש אינו חסין מביקורת ותמיד יש מה לשפר, לבחון ולבדוק. זהו חלק בלתי נפרד מדמוקרטיה מהותית, פתוחה, חיה ונושמת. ואולם יש להיזהר ולהישמר שמא דברים הנחזים להיות ביקורת לגיטימית מהווים למעשה מהלך הטומן בחובו דה-לגיטימציה למוסדות ולמשרתי ציבור נאמנים, בלעדיהם נתקשה כולנו לשמור על שלטון החוק".

נשיאת בית המשפט העליון הוסיפה: ״אני רוצה להאמין כי לכולנו מטרה משותפת והיא – לעשות למען חברה ערכית, צודקת וטובה יותר שבה נוכל כולנו לחיות בביטחון ולהרגיש כי זכויותינו מוגנות. המשפט הוא אחד הכלים החשובים שיש בכוחם לקדם מטרה זו, ועל כן אני מקווה כי אתם, כציבור של עורכי דין, תפעלו בעזרת הכלים המשפטיים שרכשתם, לא רק כדי לעשות לביתכם אלא גם כדי לסייע לאחרים ולתרום את חלקכם על מנת להיטיב עם החברה שבה אנו חיים״.


אתמול אמר השר אמיר אוחנה בהצהרה שמסר במשרדו בירושלים כי קיימת "פרקליטות בתוך הפרקליטות, שקובעת לוחות זמנים בהתאם לסדר היום הפוליטי. בכך היא הופכת לשחקן פוליטי אף שלא נבחרה". היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט ופרקליט המדינה שי ניצן הגיבו: "לא ירתיע אותנו.

"אני מכיר את הפרקליטות היטב. מכהנים בה בחריצות ובמסירות פרקליטים העושים עבודתם נאמנה, אך יש גם פרקליטות אחרת. פרקליטות שבאמצעות כת קטנה של עיתונאי חצר הצליחו להנחיל את התפיסה שיש לה מלחמת בני אור בבני חושך", המשיך אוחנה. "קריירות פוליטיות ומשפטיות נהרסו. סגירת התיקים תמיד הגיעו מאוחר מדי, בעת הצורך כדי לסלק שר משפטים נשלפו פרטים מתיקים בהקפאה".

בתוך כך, שופטי העליון לשעבר, אליעזר גולדברג ועדנה ארבל, תקפו היום בחריפות את שר המשפטים אמיר אוחנה. בריאיון לאסתי פרז בתוכנית "בחצי היום" בכאן רשת ב, אמר גולדברג, שהיה בעבר גם מבקר המדינה כי אמירה כללית של שר המשפטים על כך שהשיקולים בפרקליטות נגועים במניעים זרים, היא "אמירה קשה שמערערת את יסודות המשטר. היא הופכת אותנו למדינה הנמנית עם מדינות מושחתות".

ארבל, שהייתה גם פרקליטת המדינה בעברה, אמר כי נאומו של אוחנה היה אירוע מדאיג וכואב. "אתה לא מאמין שזה קרה במדינה יהודית ודמוקרטית שכל כך גאה בתרבות ובערכים שלה ובעיקר בשמירת החוק". היא ציינה כי מעבר לפרקליטות, נפגע האמון של הציבור במערכת החוק והמשפט. "שר המשפטים שעומד בראש המערכת פוגע בעצמו, באמון הציבור ובפרקליטות. מה אומר האדם ששומע את הדברים האלה? שיש חוסר ענייניות ואולי איפה ואיפה? שאולי עיתונאים מנהלים אותם?".

האזינו לריאיונות עם שופטי העליון לשעבר גולדברג וארבל בכאן רשת ב