צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
עופר גולן, יונתן אוריך

ביהמ"ש קיבל את בקשת המשטרה לעיין בטלפונים של יועצי רה"מ

השופט עלאא מסארווה אישר למשטרה לבצע "חיפוש כירורגי" בטלפונים, אך גם מתח ביקורת על התנהלות החקירה. יועצי נתניהו הודיעו כי יערערו על ההחלטה. מקורבים לעופר גולן ויונתן אוריך: "אלמלא היה מדובר בחקירה פוליטית, די היה במחדלים הבלתי חוקיים כדי לסגור את התיק המופרך הזה"
רועי ינובסקי ותמר אלמוג
30 באוקטובר 2019
21:00
עודכן ב 22:51

חקירת הטרדת עד המדינה שלמה פילבר: בית משפט השלום בתל אביב קיבל הערב (רביעי) את בקשת המשטרה והפרקליטות לבצע חיפוש בטלפונים הסלולריים של יועצי ומקורבי ראש הממשלה בנימין נתניהו. השופט עלאא מסארווה אישר למשטרה לבצע "חיפוש כירורגי" בטלפונים של מנהל קמפיין הליכוד עופר גולן ודובר הליכוד יונתן אוריך - תחת פיקוח משפטי צמוד. לצד זאת, השופט מתח ביקורת על התנהלות החקירה. פרקליטיהם של גולן ואוריך הודיעו כי יערערו על ההחלטה.

לפי החלטת השופט, את החיפוש בטלפונים יבצע חוקר שלא שייך ליחידה החוקרת את החשדות, והתוצאות יובאו לעיון בית המשפט בלבד, שיחליט על המשך ההליך. בית המשפט קיבל את הטענה כי נפלו פגמים בהתנהלות המשטרה במהלך חקירת החשודים, כאשר החיפוש והתפיסה של הניידים בוצעו בלי שיהיה צו מיוחד מראש - כאשר גם עבר זמן רב בין התלונה לבין החקירה. עוד ציין השופט כי דרישת החוקרים מעופר גולן לחזור לרכבו ולהביא את הנייד, מוכיחה שתוכנית החקירה כללה חדירה לנייד.


לצד זאת, השופט קובע כי ההתנהלות של החוקרים מעלה שלא מדובר בפגיעה מכוונת או בחוסר תום לב, והצווים חיוניים לחקירה. לפי החלטת בית המשפט, חומר הראיות מעלה כי קיים חשד סביר בעוצמה גבוהה שהחשודים היו מעורבים בקשירת קשר להטרדת עד, כשמדובר בכמה מעורבים שפעלו ביחד למטרה זו. מסארווה ציין שאין בהחלטתו כדי "להכשיר את הפגמים" - ומקומם הוא לדיון שיתקיים, אם יוגשו כתבי אישום בפרשה.

מעורכי הדין של יועצי ראש הממשלה נמסר: "השופט קבע שנפלו פגמים חמורים בחקירות. הביקורת החריפה של בית המשפט נגד המשטרה והפרקליטות מחייבת את סגירת התיק והחזרת הטלפונים הניידים ליועצי ראש הממשלה". מקורביהם של גולן ואוריך אמרו: "אלמלא היה מדובר בחקירה פוליטית, די היה במחדלים הבלתי חוקיים אותם פירט בית המשפט בכדי לסגור את התיק המפורך הזה עוד הערב".

בפרקליטות ובמשטרה סבורים שיש עוד מעורבים בשליחת הרכב לביתו של פילבר כדי להשמיע קריאות נגדו - גורמים נוספים בסביבת ראש הממשלה, ולא ראש הממשלה עצמו. החוקרים יבקשו לעיין בהתכתבויות נוספות של אוריך וגולן במשך שלושה ימים, ובהן תכתובות עם יאיר נתניהו. כך פורסם היום בחדשות הערב בכאן 11.

ראש מחלקת הסייבר בפרקליטות המדינה הדוקטור חיים ויסמונסקי, שהשתתף היום בדיון בבית המשפט, הבהיר בסיומו כי אין כל אינדיקציה לכך שראש הממשלה מעורב בפרשה. ויסמונסקי הוסיף: "רוצים לדעת אם גורם איקס עומד מאחורי האירוע. לא צריך להגיד שמות. לא רמזתי מיהו איקס, רציתי לומר שאין פה 'סטורי טלר' אחד".

כמו כן, המשטרה אישרה בדיון כי לא נאמר למנהל הקמפיין של הליכוד עופר גולן שהוא יכול לסרב לעיון החוקרים בטלפון שלו. נציג הפרקליטות ויסמונסקי אמר כי היו תקלות בחקירת מקורבי ראש הממשלה, אולם הטענות לגביהן לא צריכות להיות במהלך החקירה אלא במשפט. לדברי ויסמונסקי, "חלק מהאמירות של הנחקרים מתחמקות. הם אומרים 'לא זוכרים'. לכן אי אפשר להגיד שאין חשיבות לטלפונים".

בהכנת הידיעה השתתף מיכאל שמש