אוריך וגולן, ארכיון
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

אחרי אוריך - גם עופר גולן הגיש תלונה במח"ש

עורך דינו של יועץ רה"מ החשוד בהטרדת עד המדינה אמר בריאיון לכאן רשת ב: "פילבר הוא חלק מקמפיין בחירות, הוא לא עד מדינה רגיל"
רועי ינובסקי
31 באוקטובר 2019
09:22

עורך הדין עמית חדד, המייצג את יועץ ראש הממשלה עופר גולן, הגיב היום (חמישי) לראשונה להתפתחויות בפרשת הטרדת עד המדינה שלמה פילבר. בריאיון לעמית סגל וירון דקל בכאן רשת ב הוא טען כי האירוע שעליו נחקרים היועצים היה "חלק מקמפיין בחירות, פילבר הוא לא עד מדינה רגיל". במקביל, אחרי שיונתן אוריך הגיש תלונה במח"ש על רקע התנהלות המשטרה בפרשה, גם עופר גולן התלונן נגד חוקריו היום.  

האזינו לריאיון עם עמית חדד בכאן רשת ב

"בית המשפט קבע שהמשטרה עשתה מעשה שאסור לעשות, שורת מעשים פסולים", אמר חדד בריאיון.  על המקרה עצמו, בחודש אוגוסט, זמן קצר לפני הבחירות האחרונות, אמר חדד: "עד המדינה לא היה בבית, אותה משאית זה רכב ברסלב שבעיקר משמיע דברים שאמר פילבר בריאיונות. הדבר מתרחש במשך 10 דקות. שולחים את הסרטון לכתבים כדי שיפרסמו אותו. זה חלק מקמפיין בחירות. ככה לא נראית הטרדת עד. עושים את זה בחושך. אף אחד לא מתהדר בזה שמטרידים עד". 

חדד הוסיף עוד כי "צריך לזכור שפילבר לא עד מדינה רגיל. הוא חלק מהבחירות – הוא נותן שירותים למפלגה. הכריזה (ברכב) הייתה בזה שהוא מסייע לשמאל". חדד אף אמר כי פילבר לא התלונן במשטרה נגד הסיפור.

"הוא לא חש את עצמו מוטרד", אמר חדד. "הוא אומר שהוא לא חש מוטרד, לא התלונן, זה היה אירוע שולי. הוא לא מבין למה אנחנו לוקחים אירוע מינורי ואנחנו בודקים את זה עם יחידת העילית של מדינת ישראל".

חדד תקף את בית המשפט על החלטתו לאפשר את החיפושים במכשירי היועצים: "למעשה בית המשפט הרס את האפשרות לקיים את התיק הזה. המשמעות המשפטית היא שלמעשה בית המשפט לקח את התיק והעלה אותו באש. נכון שהצו ניתן, אנחנו חושבים שבית המשפט שגה".

גולן יגיש היום תלונה במח"ש נגד חוקרי יאל"כ שחקרו אותו בשבוע שעבר, בגין חדירה לטלפון שלו בלי צו. התלונה תתבסס על החלטת השופט עלאא מסארווה, שכתב שנפלו שורה של פגמים בהתנהלות המשטרה מול גולן - הן בכך שלא נאמר לו שהוא יכול לסרב לעיון בטלפון שלו והן בדרישה להביא את מכשיר הטלפון שלו מהאוטו בליווי קצין משטרה. על ההתנהלות הזו כתב השופט כי מדובר ב"תוכנית חדירה שכוונה מראש לחדירה לטלפון בלי צו".

גולן יטען במח"ש להפרה בוטה של זכויות נחקר, כפי שקבע בית המשפט, לחיטוט ללא סמכות וצילום התכתבויות שחל עליהן גם חיסיון עיתונאי וגם חיסיון עו״ד לקוח, ללא צו בית משפט, תוך הטעיה מכוונת ופגיעה חמורה בזכויות יסוד, בניגוד גמור לחוק ולפסיקה.

אתמול קיבל בית המשפט את בקשת המשטרה והפרקליטות ואישר לבצע חיפוש בטלפונים הסלולריים של עופר גולן ויונתן אוריך – יועצי ומקורבי ראש הממשלה בנימין נתניהו. השופט עלאא מסארווה אישר "חיפוש כירורגי" תחת פיקוח משפטי צמוד. לצד זאת, השופט מתח ביקורת על התנהלות החקירה. פרקליטיהם של גולן ואוריך הודיעו כי יערערו על ההחלטה.

לפי החלטת השופט, את החיפוש בטלפונים יבצע חוקר שלא שייך ליחידה החוקרת את החשדות, והתוצאות יובאו לעיון בית המשפט בלבד, שיחליט על המשך ההליך. בית המשפט קיבל את הטענה כי נפלו פגמים בהתנהלות המשטרה במהלך חקירת החשודים, כאשר החיפוש והתפיסה של הניידים בוצעו בלי שיהיה צו מיוחד מראש. כמו כן ציין השופט כי דרישת החוקרים מעופר גולן לחזור לרכבו ולהביא את הנייד, מוכיחה שתוכנית החקירה כללה חדירה לנייד.

בכירים במטה הבחירות של הליכוד, בהם מנהל קמפיין המפלגה עופר גולן ודובר הליכוד יונתן אוריך, נחקרו בימים האחרונים ביחידת להב 433, בחשד להטרדת עד המדינה שלמה פילבר. החקירה החלה בעקבות סרטון שהופץ ברשת בחודש אוגוסט במהלך מערכת הבחירות האחרונה, ובו נראים אנשי מטה הליכוד לכאורה ממקמים רכב סמוך לביתו של פילבר, וקוראים קריאות כלפיו ברמקולים.