הפגנות בלבנון בהשתתפות נשים

האביב הערבי גרסת 2019: יותר נשים משתתפות בהפגנות נגד המשטר

מפגינה לבנונית אף הפכה לסמל המחאה במדינה כשתועדה בועטת באחד ממאבטחי שר החינוך. באלג'יריה אחת ממשתתפות המחאה הפגינה עם מטאטא
רועי קייס
01 בנובמבר 2019
13:19

האביב הערבי גרסת 2019: בתחילת השנה החלו הפגנות בסודאן, אחר כך החלו מחאות באלג'יריה ובימים האחרונים החלה שרשרת הפגנות בעיראק ובלבנון. אחת התופעות היפות של המחאות האלה היא השתתפותן של נשים במדינות שבדרך כלל לא זוכות להיות חלק מהעוגה הפוליטית.


לבנון היא מדינה שבה אפשר לראות אישה עם חיג'אב וגם אישה בבגד ים לנוכח המבנה העדתי. למרות זאת, השתתפות הנשים במחאות תופסת לא מעט כותרות בעולם. אחת הנשים שהפכו לסמל המחאה היא מליכ שתועדה בתחילת השבוע כשהיא בועטת באחד ממאבטחי שר החינוך. בעיראק נשים השתתפו גם כן בהפגנות נגד הממשלה. מדובר במראה מפתיע כיוון שנהוג במדינה שנשים לא לוקחת חלק משמעותי בפוליטיקה.

בסודאן ובאלג'יריה למחאות הייתה השפעה גדולה כשמנהיגים ששלטו עשרות שנים נפלו בעקבותן. הרודן הסודאני עומאר אל-בשיר הודח מההנהגה לפני כמה חודשים. במחאה שהובילה למפלתו השתתפו באופן תקדימי גם נשים, שלרוב נמצאות בשולי החברה. שליט אלג'יריה, עבד אל-עזיז בותפליקה, הודח גם הוא מתפקידו וגם במחאות שהובילו לכך נשים לקחו חלק מרכזי. שתי נשים בלטו במיוחד במחאה: האחת הפגינה עם מטאטא, השנייה אלאא' סאלח הדהימה את המפגינים עם קולה הערב.

למרות שהעובדה שנשים במדינות ערב יוצאות להפגין לצד הגברים, עדיין השוויון רחוק מאוד. השאלה הגדולה כמו תמיד היא עד כמה זה יבוא לידי ביטוי בעוגה השלטונית? מתי נראה אישה מנהיגה מדינה ערבית? זה עוד רחוק, אבל בואו נהיה אופטימיים.