שר האנרגיה פרי והנשיא טראמפ, ארכיון
צילום: רויטרס

פרשת אוקראינה גייט: שר האנרגיה האמריקני מסרב להעיד בפני הקונגרס

ריק פרי התפטר לאחרונה וצפוי לסיים את תפקידו בקרוב, ככל הנראה על רקע מעורבותו בפרשה. בחודש שעבר דווח כי טראמפ טען שקיים את שיחת הטלפון עם מקבילו האוקראיני לבקשת פרי
מערכת כאן חדשות
02 בנובמבר 2019
04:52

שר האנרגיה האמריקני ריק פרי, מסרב להעיד בפני בית הנבחרים במסגרת הליך ההדחה נגד הנשיא דונלד טראמפ. כך פורסם הלילה (שבת) בהודעה מטעם דוברו משרדו. פרי, השר הראשון בקבינט של טראמפ שזומן להעיד בפני הוועדה החוקרת את פרשת אוקראינה גייט, התפטר לאחרונה וצפוי לסיים את תפקידו בקרוב, ככל הנראה על רקע מעורבותו בפרשה.

סירובו של פרי מייצג את עמדת ממשל טראמפ, המסרב בתוקף לשתף פעולה עם החקירה המתקדמת בבית הנבחרים. בתחילת החודש שעבר דיווח האתר האמריקני AXIOS שטראמפ טען כי קיים את שיחת הטלפון עם מקבילו האוקראיני, וולודימיר זלנסקי, לבקשת פרי. "הסיבה היחידה שהתקשרתי הייתה בגלל שריק ביקש ממני", אמר טראמפ בשיחה סגורה עם גורמים מטעם המפלגה הרפובליקנית.

שלשום, אישר בית הנבחרים את סדרי הליך ההדחה נגד הנשיא טראמפ. בהצבעה רשמית ראשונה בנושא, תמכו 232 צירים בכללי היסוד שהועלו להצבעה. 196 התנגדו, בהם הצירים הרפובליקנים ושני צירים מהמפלגה הדמוקרטית.

בסוף חודש ספטמבר הכריזה יו״ר בית הנבחרים האמריקני ננסי פלוסי על פתיחת הליכי הדחה נגד הנשיא בעקבות שיחתו עם נשיא אוקראינה ולודימיר זלנסקי, וניסיונו להסתיר את תלונת חושף השחיתויות בנושא מהקונגרס. לפי הדיווחים, בשיחה בין השניים הציע טראמפ סיוע כלכלי לאוקראינה אם זו תפתח בחקירה נגד האנטר ביידן. האנטר הוא בנו של ג'ו ביידן - סגן נשיא ארצות הברית לשעבר בממשל אובאמה, והמועמד המוביל בפריימריז להובלת המפלגה הדמוקרטית בבחירות לנשיאות ארה"ב.