בני גנץ
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

סער נגד נתניהו: התגובה על הירי על שדרות צריכה להיות חריפה בהרבה

בכיר הליכוד בביקורת חריגה על מדיניות ראש הממשלה ושר הביטחון. יו"ר כחול לבן מתח גם הוא ביקורת, אך הוסיף כי יתמוך ויגבה כל מדיניות תגובה נחושה ואחראית כדי להביא שקט לתושבי הדרום. משה יעלון תקף את נתניהו: "ביטחון ישראל נפגע בגללו". גם יו"ר ישראל ביתנו תקף את נתניהו אחרי הלילה המתוח בדרום: "הירי לעוטף - תוצאה ישירה של מדיניות הממשלה"
גילי כהן
02 בנובמבר 2019
11:02
עודכן ב 20:07

ביקורת ראשונה בליכוד על מדיניותו של ראש הממשלה ושר הביטחון, בנימין נתניהו. בכיר הליכוד גדעון סער כותב הערב (שבת) כי "התגובה על הירי על שדרות ותושביה צריכה להיות חריפה בהרבה מזו שננקטה. היעד של ישראל צריך להיות פירוק התשתיות הצבאיות של החמאס והג׳יהאד האיסלאמי בעזה. אחת הסיבות המשמעותיות מדוע נדרש לסיים בהקדם את המשבר הפוליטי ולהקים ממשלת אחדות לאומית רחבה", כותב סער.

יו"ר כחול לבן בני גנץ התייחס הערב גם הוא לירי ומתח ביקורת על התנהלות ראש הממשלה נתניהו: "ממשלה בראשותי לא תסבול איום על תושבי הדרום", אמר גנץ והוסיף כי ממשלתו העתידית תחזיר את ההרתעה בכל מחיר "גם אם נצטרך לפגוע אישית במי שמובילים את ההסלמה". עם זאת, הוא ציין כי מפלגתו תתמוך בכל "מדיניות תגובה נחושה ואחראית על מנת להביא שקט לדרום". 

בכיר כחול לבן משה יעלון תקף גם הוא את ראש הממשלה לאחר לילה מתוח בדרום: "ביטחון אזרחי ישראל נפגע באשמת אדם אחד - נתניהו". יעלון צייץ בחשבון הטוויטר שלו כי "מי שכמה טרוריסטים מצליחים לשתק אותו, כשכל עוצמת צה״ל לרשותו, אינו מסוגל לספק ביטחון".

חבר הכנסת מהעבודה-גשר, אלוף משנה עמר בר לב, אמר בשבת תרבות בנס ציונה כי יש להציב אולטימטום ברור לתושבי עזה: "מחד, שיפור דרמטי במצב ההומניטארי ברצועה, הכולל את הסרת ההתנגדות לבניית נמל והשבת גופות החיילים והשבויים. מאידך, במידה והעזתים לא יקבלו זאת, תגובה צבאית רחבה". 

יו"ר הימין החדש והשר לשעבר נפתלי בנט התייחס למתיחות בדרום ולאיום האיראני: "לא ניתן יהיה לדחות לאורך זמן את טיפול השורש הנדרש בעזה, זאת במקביל לבלימת הצבת טבעת הטילים של איראן סביב ישראל". בנט הדגיש כי בחירות שלישיות ישתקו את ישראל וימנעו פעילות ביטחונית ואזרחית דחופה: "על כולם, נתניהו וגנץ כאחד, להתפשר ולהקים ממשלה בהקדם".

ליברמן: "הירי לעוטף - תוצאה ישירה של מדיניות הממשלה"

מוקדם יותר היום תקף יושב ראש מפלגת ישראל ביתנו אביגדור ליברמן, את ראש הממשלה: "הירי של יותר מעשר רקטות לעבר שדרות ויישובי עוטף עזה בערב יום שישי, כשמשפחות יושבות סביב שולחן השבת, זו תוצאה ישירה של מדיניות הכניעה של הממשלה לארגוני הטרור בעזה", כתב בפייסבוק.

ליברמן הוסיף כי "המהומות על הגדר הפכו דבר שבשגרה, כשאפילו התקשורת לא מסקרת כבר. מי שמכיל התפרעויות והפרות סדר בשישי בצוהריים מקבל רקטות בשישי בערב. אבל לא לדאוג תגובת ראש הממשלה בדרך. כבר בסוף השבוע הבא יועברו שוב עשרות מיליוני דולרים במזומן לידי ראשי חמאס".


גם חבר הכנסת יאיר לפיד, מראשי כחול לבן אמר כי ישראל הייתה צריכה להגיב על הירי מעזה בעוצמה ובלי היסוס. "על חמאס והג'יהאד האיסלאמי לדעת שישלמו בחייהם על כל התקפה על ישראלים. על צהל להפעיל ארגז כלים רחב בהרבה, בכלל זה חזרה למדיניות הסיכולים", כתב לפיד.

אמש שוגרו מרצועת עזה לעבר שדרות עשר רקטות. מערכת כיפת ברזל יירטה שמונה מן הרקטות, רקטה נוספת נחתה בשטח פתוח ואחרת פגעה פגיעה ישירה בבית בשדרות. הרקטה התפוצצה סמוך למבנה - דיירי הבית, זוג הורים כבני 40 וילדיהם, שהו במרחב המוגן ולא נפגעו. נזק משמעותי נגרם לבית ולמכוניות סמוכות. סמוך לשעה 2:00 לפנות בוקר נשמעה שוב אזעקת צבע אדום בשדרות וביישוב איבים. מדובר צה"ל נמסר כי זוהה ירי שאינו רקטות מרצועת עזה לעבר ישראל.