גנץ בעצרת הזיכרון ליצחק רבין
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

גנץ בעצרת לזכר רבין: "ילדי ישראל לא יגדלו יותר למדינה שחלק ממנהיגיה מקדשים שנאה"

יו"ר כחול לבן: "ההסתה מרימה שוב את ראשה המכוער. השנאה הפכה לנשק מסוכן בידי פוליטיקאים חסרי גבולות". עשרות אלפים משתתפים בעצרת
איתי שיקמן
02 בנובמבר 2019
20:05
עודכן ב 20:25

יו"ר כחול לבן, בני גנץ, אמר הערב (שבת) כי לא ייתן לשנאה לנצח וכי ילדי ישראל לא יגדלו יותר למדינה שחלק ממנהיגיה מקדשים את השנאה. גנץ היה הנואם המרכזי בעצרת הזיכרון לראש הממשלה לשעבר יצחק רבין. בנאומו אמר יו"ר כחול לבן כי 24 שנים אחרי רצח רבין, ההסתה מרימה שוב את ראשה המכוער. "הפלגנות הופכת אותנו לזרים אחד לשני. השנאה הפכה לנשק מסוכן בידי פוליטיקאים חסרי גבולות", קבע.

עשרות אלפים השתתפו בעצרת השנתית. גנץ ציין בנאומו כי ישראל חשובה וגדולה מכל מנהיג וכל מפלגה. "הפוליטיקה שלנו חולה, היא קיצונית וארסית בהרבה מרובו המוחלט של העם שלנו שמאס בכך", אמר. "אני פוגש יום יום אנשים בליכוד שמאסו בפילוג. אנחנו חברה אחת מרובת תרבויות וזהויות וחוכמת המנהיגות שלה היא בחיזוק הדבק שמחבר בינינו. יש הרואים בליבוי השיסוי והשנאה גאונות פוליטית אבל אני רואה בה חולשה ועליבות".

גנץ: "לרבין היה את האומץ לחתום על הסכמי שלום עם אויבינו"

גנץ התייחס גם לירי הרקטות מעזה בסוף השבוע ואמר: "רבין ידע להוביל את צה"ל להסתערות על האויב באחריות רבה. אך הוא גם לא היסס והיה לו את האומץ לחתום על הסכמי שלום עם אויבינו הקשים והמרים ביותר". הוא הבטיח: "בממשלה שאקים נחזיר את ההרתעה בכל אמצעי שעומד לרשותנו. ראשי חמאס ישאו באחריות אישית. נחזיר את ההרתעה ונדע להילחם אבל גם נדע לנצל אותה ולהחזיר את התקווה בדיוק כפי שהיה נוהג יצחק אם היה איתנו היום".

הבמאי ויוצר הסרט "ימים נוראים", ירון זילברמן, נשא גם הוא דברים בעצרת. "נשבר לנו לגמרי ממנהיגים שמסיתים אותנו אחד נגד השני", אמר בנאומו. בנוסף, התייחס לדבריו של דוקטור מרדכי קידר מאוניברסיטת בר אילן, שטען כי יגאל עמיר לא רצח את יצחק רבין: "מר קידר וחבריך ההוזים תקשיבו טוב, יגאל עמיר הודה ברצח. להעליל על המאבטח של רבין שהוא רצח אותו - בושה וחרפה".

גם שמעון שבס, מי שכיהן כמנכ"ל משרד ראש הממשלה תחת יצחק רבין, נאם על בימת העצרת. "בלילה שהתחיל באור גדול בכיכר מלכי ישראל והסתיים בחושך גדול, עמדתי בלב שבור ואמרתי 'הלכה לי המדינה'. אבל הערב, כשאני נמצא על במה אחת עם בני גנץ, אני אומר בלב שלם - חזרה לי המדינה", אמר.

פרץ: "את כיכר ציון מחליפה עכשיו כיכר גורן"

קודם לעצרת קיימה מפלגת העבודה טקס משלה, לאחר שיו"ר המפלגה, ח"כ עמיר פרץ, לא  הוזמן לנאום בעצרת. פרץ אמר כי 24 שנים מאז נרצח רבין, עדיין לא נעשה חשבון הנפש. "הרשעות הפוליטית הטבולה בדמו של רבין עולה שוב אל המרפסת", אמר. "את כיכר ציון מחליפה עכשיו כיכר גורן והדוברים הם שוב העשבים השוטים, אבל העשבים השוטים האלו שרוצחים את שמו הטוב של יצחק רבין בכל יום מחדש, העשבים האלו מושקים במים מהצינור המרכזי, ולמי שיושב על השיבר, בנימין נתניהו, אין אומץ לסגור אותו". 

פרץ המשיך ואמר כי"המטורללים שמכים ומיידים אבנים על חיילי צה"ל ביצהר, מקבלים את הלגיטימציה בשתיקה מאותם רבנים שהתעלמו מדין הרודף והמוסר שנרקמו בבתי המדרש של ההתנחלויות. אלו אינם קיצוניים המגונים ומוקעים על ידי קהילותיהם. אלה עצים שהשרישו וענפיהם הגיעו לכנסת ולממשלה".