ירון בלום
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

מתאם השבויים טען שמנגיסטו חצה בעבר את הגדר - והתנצל

משפחתו של אברה מנגיסטו בתגובה לדברי בלום: "הדברים אינם נכונים, וחמור במיוחד שמתאם הפעולות מפיץ דברים חסרי שחר אלה, ככל שהם נוגעים לאברה מנגיסטו. מצפים לתיקון מיידי של דבריו ולהתנצלות". זמן קצר לאחר מכן, מטעמו של בלום נמסר שהוא חוזר בו
קלמן ליברמן
03 בנובמבר 2019
09:02
עודכן ב 11:39

מתאם השבויים והנעדרים במשרד ראש הממשלה, ירון בלום, אמר הבוקר (ראשון) על האזרחים השבויים ברצועת עזה, אברה מנגיסטו והישאם א-סייד, כי "לפי מה שאנחנו מעריכים שניהם בחיים". בלום הוסיף כי "שניהם חצו את הגדר בעבר והוחזרו - פעם אחת אברה מנגיסטו הוחזר, והישאם א-סייד חצה פעמיים והוחזר, כי חמאס הבין שהם לוקים בנפשם". בני משפחת מנגיסטו מסרו בתגובה כי מדובר ב"דברים חסרי שחר" וכי הם "מצפים להתנצלות ותיקון מיידי". 

מטעמו של בלום נמסר כי הוא מבקש להביע התנצלות עמוקה על כך שבמהלך הראיון ייחס בשגגה ניסיונות חצייה נוספים למנגיסטו, וכי בלום התכוון להישאם א-סייד בלבד. "מתנצל מעומק ליבי", נכתב בהודעה.


בריאיון בתוכנית "קלמן ליברמן", בכאן רשת ב, התייחס בלום למתקפה של לאה גולדין, אמו של סגן הדר גולדין ז"ל שגופתו מוחזקת בידי חמאס, בריאיון לחדשות 12. היא מתחה ביקורת על כך שישראל השיבה לעזה את גופת הפלסטיני שנהרג בעת שחיבל בגדר המערכת. "אני מביע צער על אמירותיה של לאה גולדין. משפחת גולדין עודכנה על החזרת הגופה", אמר בלום. הוא הוסיף כי "אנחנו פועלים בכמה ערוצים, יש התקדמות במגעים". ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר הבוקר בישיבת הממשלה: "נעשה הכל כדי להשיב את הבנים, יש לי אמון מלא במתאם השבויים והנעדרים ירון בלום".

האזינו לריאיון המלא עם בלום:


גופתו של חליל שאהין, עזתי בן 17 שנורה על ידי צה"ל בעודו מנסה לחבל בגדר המערכת ברצועה, הוחזרה בשבוע שעבר לחמאס. בהלווייתו ההמונית ביום שישי, נעטף ארונו בדגל חמאס. "לפי הפרמטרים שקבע הקבינט ואישר בג"ץ, גופתו של שאהין לא יכולה הייתה להישאר בידנו כקלף מיקוח", הסביר בלום. "אין לנו אישור להחזיק גופה מלבד שני מקרים: השתייכות לארגון החמאס או ביצוע פיגוע".

לאה גולדין, אמו של  הדר גולדין , מתחה אמש ביקורת חריפה על בלום. "יש פונקציה שנקראת מתאם שבויים ונעדרים, הוא כל הזמן מרמה אותנו, משקר לנו, אנחנו ביקשנו לדעת מה קרה ואיך קרה. זו פשוט הפקרה", אמרה גולדין. "מתחת לרדאר מחזירים גופות של מחבלים לחמאס".


מלבד הבעת הצער על אמירותיה של גולדין, בלום סתר את דבריה ואמר שהמשפחה עודכנה על החזרת הגופה. "ב-23 באוקטובר משפחת גולדין קיבלה דיווח מפורט", אמר בלום. "אני לא מחליט איזו גופה מחזירים, זו החלטת מערכת הביטחון". 

בחודש יולי האחרון פגשה משפחת גולדין את ראש הממשלה, פגישה שממנה דווח כי גולדין יצאה בדמעות. בעקבות אותה פגישה, הודה בלום בריאיון לכאן רשת ב כי הפגישות עם המשפחות "לא תמיד נעימות, אבל חשובות".

סגן הדר גולדין נפל לפני כחמש שנים באירועי "יום שישי השחור" ברפיח. ראשית דווח גולדין כנעדר, אולם כיומיים לאחר הקרב הכריזה עליו הרבנות הצבאית חלל צה"ל. בלום, המשמש בתפקיד מתאם השבויים והנעדרים במשרד ראש הממשלה מאז אוקטובר 2017, אמר בריאיון כי "ישנם ערוצי תיווך מול חמאס, אנחנו מנסים להתקדם כל הזמן".

משפחתו של אברה מנגיסטו מסרה בתגובה לדברי בלום: "במהלך ראיון שנתן הבוקר מתאם הפעולות להחזרת השבויים והנעדרים, ירון בלום, מסר בלום כי אברה מנגיסטו חצה את הגבול לעזה פעמיים קודם לחצייה שהביאה לשבייתו, ובשתי הפעמים הקודמות הוא הוחזר על ידי שלטון החמאס. משפחת מנגיסטו מבקשת להדגיש כי דברים אלה אינם נכונים, וחמור במיוחד שמתאם הפעולות מפיץ דברים חסרי שחר אלה, ככל שהם נוגעים לאברה מנגיסטו. ניתן לצפות ממי שזה תפקידו לגלות רגישות ודיוק בפרטים, ולא להוסיף כאב למשפחת מנגיסטו באמירות פוגעות ולא נכונות עובדתית. המשפחה מצפה ממר בלום לתיקון מיידי של דבריו ולהתנצלות".

מטעם משפחת גולדין נמסר: ״העברת הגופה לעזה לידי חמאס הינה כישלון מהדהד של ראש הממשלה נתניהו ומתאם השבויים והנעדרים. בניגוד לנטען, משפחת גולדין לא קיבלה כל הודעה מוקדמת על העברת הגופה. העברת הגופה היא מתנה נוספת שישראל העבירה לחמאס, בדיוק כפי שהיא מעבירה עשרות מיליוני דולרים בכסף מזומן, בציוד ובפרויקטים. כל המתנות הללו עוברות בלי לדרוש מחמאס את השבת הבנים, בלי להתנות הומניטארי תמורת הומניטארי. מסיבה לא ברורה, נתניהו ובלום לא שותפים למאמצים שעושה משפחת גולדין בזירה הבינלאומית להשבת הבנים״.