מטוס ראשי המדינה

צפו: טיסת מבחן ראשונה למטוס ראשי המדינה

בטיסה נבחנו המערכות המרכזיות של המטוס. בעבר שימש מטוס נוסעים מסחרי בחברת קוואנטס האוסטרלית. עלותו מוערכת ביותר מ-700 מיליון שקלים
איתי שיקמן
03 בנובמבר 2019
10:08
עודכן ב 11:02

בנמל התעופה בן גוריון התבצעה היום (ראשון) טיסת המבחן הראשונה של מטוס ראשי המדינה החדש. טייסי ניסוי של התעשייה האווירית המריאו עם המטוס וטסו בשמי האזור. במהלך הטיסה נבחנו המערכות המרכזיות של המטוס. זוהי טיסת מבחן ראשונה מבין סדרת טיסות ובדיקות נוספות המתוכננות בהמשך.


סביב רכישת המטוס והעלויות שלו נוצר ויכוח ציבורי נרחב. חבר הכנסת יאיר לפיד, שכיהן כשר האוצר בזמן שעלתה ההצעה לרכישת מטוס ושדרוג מעון ראש הממשלה, התנגד נחרצות למהלך וטען כי מדובר בצעד שמייצג ניתוק מהקשיים הכלכליים של האזרח. בחודש פברואר האחרון פתח משרד מבקר המדינה בבדיקת ההתנהלות סביב הרכישה והתנהלות הרכש והתפעול של המטוס.

מדובר במטוס בואינג מדגם 767-300 ששימש בעבר מטוס נוסעים מסחרי בחברת קוואנטס האוסטרלית. את טיסת הבכורה שלו ביצע המטוס לפני כ-20 שנה. עלות המטוס מוערכת ביותר מ-700 מיליון שקלים.

ביום חמישי האחרון ביצע המטוס בדיקת הסעה על פי פרוטוקול ההכנות לטיסת מבחן. בבדיקה נבדקו המערכות ההידראוליות, מערכות הבלמים ומערכות היגוי קרקע. במהלך ההתארגנות לריצת מסלול ראשונה, נפלט עשן מגלגל שמאל ועל פי הנוהל הגיע לשטח האווירי צוות כיבוי. בהמשך ביצע המטוס ריצת מסלול נוספת, בה נמצא כי כל המערכות פועלות בצורה תקינה ובהתאם לדרישות המחמירות.