גנץ בעצרת בתל אביב, אתמול
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

בכיר שב"כ לשעבר מתריע: "לאבטח את בני גנץ"

ראש ענף המבצעים ב-1995, חגי טל, שהזהיר מפגיעה בראש הממשלה יצחק רבין, בריאיון לכאן רשת ב: "זה היה באוויר, היו עשרות מקרים של ניסיונות פגיעה בשרים"
בחצי היום
03 בנובמבר 2019
13:26

ראש ענף המבצעים בשירות הביטחון הכללי בשנת 1995, חגי טל, שהזהיר מפני פגיעה בראש הממשלה יצחק רבין אמר היום (ראשון) כי רצח פוליטי עלול לקרות שוב. "לכאורה קורים דברים קטנים אבל זו הצטברות", אמר טל בריאיון לאסתי פרז בכאן רשת ב. "לא ברור לי למה השב"כ לא לוקח אחריות על האבטחה של יו"ר כחול לבן בני גנץ. יחידת אבטחת האישים של השב"כ זה הגוף הכי מקצועי שיש והכי מתאים למשימה הזאת".

האזינו לריאיון המלא עם חגי טל בכאן רשת ב

טל סיפר על התזכיר שכתב ממש לפני סיום תפקידו, שהזהיר מפגיעה בראש הממשלה יצחק רבין: "היו עשרות מקרים של ניסיונות פגיעה בשרים, התייחסתי בעיקר לאפשרות המפגע היהודי - זה ממש לא הפתיע אותנו, זה היה באוויר כל הזמן". טל הוסיף כי "יגאל עמיר הגיע ממקום שהוא לא היה צריך לעמוד בו, ואפשר היה לסנן אותו משם. עמיר בחקירתו אמר שבאירועים אחרים הוא לא הצליח להתקרב".


טל המשיך ודיבר על התחקיר שלאחר האירוע: "הייתה לי דעה אחרת מחבריי ביחידה. חשבתי שהכישלון הוא ספציפי של המעורבים באירוע, ולא בשיטות האבטחה של המערכת. באותו יום ממה שהיה ידוע - את הרצח הזה אפשר וחובה היה למנוע".

על דבריו של דוקטור מרדכי קידר שלפיהם יגאל עמיר הוא לא הרוצח אמר טל: "יש הודאה של עמיר שהוא רצח את רבין, אם מישהו רוצה לערער על זה - הבעיה היא אצלו, לא בתהליך. הרי ברור שעמיר רצח אותו, זו שטות והזייה מוחלטת".