הכור בבושהר, איראן
צילום: אי-פי

רוחאני: נפעיל את הצנטריפוגות במתקן הגרעיני בפורדו

נשיא איראן אמר כי ארצו תחל בצעד רביעי להפחתת מחויבותה מהסכם הגרעין: "לאיראן יש את הזכות המלאה לפתח כל סוג של צנטריפוגות"
משה ברקוביץ'
05 בנובמבר 2019
10:08

נשיא איראן, חסן רוחאני, אמר הבוקר כי מחר (רביעי) תחל ארצו בהפעלת צנטריפוגות במתקן הגרעין בפורדו. לדברי רוחאני המהלך יהיה הצעד הרביעי להפחתת מחויבותה של איראן להסכם הגרעין.  

רוחאני אמר כי לארצו יש הזכות המלאה לפתח כל סוג של צנטריפוגות: "כל צעדינו החדשים יהיו נתונים לפיקוח הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית וניתן יהיה לחזור מצעדים אלו אם האיחוד האירופי יעמוד במימוש הסכם הגרעין".

השליח האמריקני לענייני איראן, בריאן הוק, הגיב היום בריאיון לערוץ אלג'זירה בערבית, על דברי יו"ר ועדת האנרגיה האטומית האיראנית, עלי אכבר סלאחי, שאיראן תתחיל להשתמש במערכת צנטריפוגות חדישות, ואמר שמדובר בצעד בכיוון הלא נכון. עוד אמר הוק בריאיון כי הם מעוניינים בסיום המלחמה בתימן אך מי שמעכב זאת היא איראן שלוחותיה. "החות'ים הבדילו עצמם מהאיראנים, והוכיחו שיש בינם ובין המשטר האיראני מרחק מה", אמר הוק. בהתייחסו להתערבות איראן בנעשה באזור אמר כי מקומו של הגנרל האיראני קאסם סולימאני בטהראן ולא בבגדאד.

העיתון הפרו סעודי, א-שרק א-וסט, דיווח הבוקר מפי מקור אירופאי רשמי, כי ישנה סכנה בהפרות האיראניות של הסכם הגרעין, מפני שהפרות אלה הן בלבה של תוכנית הגרעין וכי היא הדרך להשגת נשק גרעני. מנגד אמר המקור האירופאי כי איראן נוקטת זהירות רבה, וכי למרות הצעדים שנקטה היא עדיין מקפידה לעמוד תחת הפיקוח של סבא"א. הוא ציין כי צעדי איראן קטנים ומחושבים וכי הבכירים האיראניים מדגישים את מוכנותם לחזור בהם מהצעדים המפרים את הסכם הגרעין אם האירופאים יעמדו בהתחייבותם.

מחר צפויה לפקוע האולטימטום שהציבה איראן למדינות אירופה החתומות על הסכם הגרעין, לעמוד בהתחייבויותיה לאפשר לאיראן ליהנות מפירות הסכם הגרעין למרות פרישת ארצות הברית מההסכם וכי אם האירופאים לא יעמדו בדבריהם איראן תפחית את מחויבותה להסכם הגרעין.