חפש
Languages
בון ג'ובי מופיע בישראל ב-2019
צילום: אי-פי

מדוע כרטיסים להופעות בישראל יקרים יותר מאשר בחו"ל?

מפיק המופעים גד אורון ומנכ"ל LIVE TICKETS יוסי אלפסי ניסו לענות על השאלה: "המרחק, המצב הביטחוני ומעמד ישראל בעולם הן הסיבות ליוקר הכרטיסים ולא חמדנות המפיקים" | האזינו
צבע הכסף
05 בנובמבר 2019
19:32

מדוע הכרטיסים להופעות גדולות יקרים בישראל באופן משמעותי יותר מאשר בחו"ל? בתוכנית צבע הכסף ששודרה היום (שלישי) בכאן רשת ב חיפש רונן פולק מענה בשיחה עם יוסי אלפסי, מנכ"ל חברת LIVE TICKETS, המוכרת כרטיסים להופעות בחו"ל, ועם גד אורון, מפיק מופעים בינלאומיים בישראל.

"הפער במחירי הכרטיסים לצרכן בין כרטיסים להופעות בישראל לכרטיסים בחו"ל הוא פי 2 ואף יותר", אמר אלפסי. "הופעה של ניק קייב בבלומפילד תעלה 70 אירו, לעומת 35 במינכן וליסבון. כרטיסים להופעה של סלין דיון באירופה מתומחרים החל מ-50 יורו ובארץ בסביבות 450 שקלים".

עלות צפייה בהופעה בחו"ל אינו מסתכם רק במחיר הכרטיס, אולם אלפסי טוען כי פתיחת השמיים לטיסות זולות והיצע המלונות באינטרנט הופכים את ההגעה למופעים מעבר לים לנגישה ליותר ישראלים.

גד אורון הפיק את הופעותיהם בישראל של אלטון ג'ון, בוב דילן, ג'סטין ביבר ורבים אחרים. "המפיקים בישראל לא גוזרים יותר רווח מאשר בחו"ל, ההבדל בתמחור נובע מהוצאות ייחודיות", אמר. "בפרק הזמן שבו לוקח להפקה להגיע לישראל, לקיים מופע אחד, לקפלו ולהמשיך ליעד הבא יכול אמן לקיים ארבע הופעות בערים שונות באירופה".

להוצאות הנובעות מריחוקה של ישראל מסבבי ההופעות של אמנים באירופה מצטרפות אלו הקשורות במצב הביטחוני ובמעמדה של ישראל בעולם. "אני משלם לאמנים 'תמריץ ביטול', סכום כסף שנועד לגרום לאמן לחשוב פעמיים לפני שנכנע ללחץ לבטל", סיפר אורון. "אבל מול רקטה שנורית למרכז הארץ אין לנו איך להתמודד. המשטרה תבטל את ההופעה ואנחנו נשאר עם החובות".

ביטולים בשל מצב ביטחוני או לחץ פוליטי אמנם אופייניים לישראל, אבל סכנת ביטול יכולה להיות כבדה יותר שמדובר בהופעה בחו"ל. בחודש מאי הופעה של אלטון ג'ון בוונציה בוטלה כשעתיים לפני תחילתה כשהזמר סבל משפעת. ישראלים שרכשו כרטיסים להופעה אולי קיבלו פיצוי בגובה הכרטיס להופעה, אך על הוצאות הטיסה והלינה איש לא פיצה אותם.