מוצרי חלב
צילום: נתי שוחט, פלאש 90

האיחוד האירופי: ליקויי תברואה חמורים במוצרי מזון מישראל

דוח על תעשיית מוצרי המזון מן החי בישראל יכלול בממצאיו דיווחים על חומרי הדברה במזון וחלודה בפסי הייצור. חשש בישראל מסנקציות על ייבוא מזון ישראלי לאירופה
ליאל קייזר
05 בנובמבר 2019
21:44

משלחת של האיחוד האירופי, שביקרה בישראל לפני חודשיים, מצאה ליקויים חמורים בתעשיית המזון מן החי המקומית. בחדשות הערב בכאן 11 פורסם הערב (שלישי) שהממצאים, המגובשים בימים אלה לדוח, עלולים להוביל לסנקציות על ייצוא מוצרים מישראל.

בביקור המשלחת בחודש ספטמבר נכללו משקים, מחלבות ומפעלים העוסקים בייצור מוצרי בשר וחלב. מפעלים אלו מייצאים את תוצריהם בעיקר לשוק הכשר באירופה. נציגי האיחוד האירופי מצאו ליקויים כמו שימוש בחומרי הדברה האסורים באיחוד וכן חלודה בפסי הייצור.

בקרב יצרני המזון המיוצא לאירופה קיים חשש כבד מסנקציות חריפות של האיחוד האירופי בתגובה לממצאים. הסנקציות עלולות להגיע עד לכדי עצירה של ייצוא המזון מן החי מישראל בהיקף של עשרות מיליוני שקלים בשנה.

השירות הווטרינרי במשרד החקלאות הוא המפקח בשגרה על תעשיית המזון מהחי. ממשרד החקלאות נמסר בתגובה: משרד החקלאות דואג לבריאות הציבור של תושבי ישראל ותושבי מדינות נוספות, ורואה זאת בחומרה. המשרד ממתין לקבלת טיוטת הדוח על מנת לשקול את צעדיו העתידיים.