מקסימוב בביהמ"ש העליון
צילום: פלאש 90

המעילה בבנק למסחר: קוצר עונשו של עופר מקסימוב

על ההחלטה ניתן צו עיכוב ביצוע, כדי לאפשר למדינה לערער. אחת מנפגעות קריסת הבנק: "מקלים ראש במי שנפגע ומשלם מחיר עד היום". בתו של מקסימוב: "אחרי כמעט 18 שנה אני שמחה לראות את אבא בבית"
רועי ינובסקי ושלי טפיירו
06 בנובמבר 2019
12:53

ועדת השחרורים של שירות בתי הסוהר החליטה היום (רביעי) לקצר את עונשו של עופר מקסימוב, שהורשע בפרשת המעילה בבנק למסחר ב-2004 ואמור להשתחרר בעוד שנה. על ההחלטה ניתן צו עיכוב ביצוע, על מנת לאפשר למדינה לערער. כל בקשותיו עד היום לשחרור מוקדם נדחו.

בתו של מקסימוב, נואל, מסרה: ״אני שמחה מאוד על ההחלטה של הוועדה, ואחרי כמעט 18 שנה אני שמחה לראות את אבא בבית. אני מקווה שהפרקליטות לא תערער. אנחנו עם הפנים קדימה, וכל רצוננו כרגע הוא לחזור לחיינו הפרטיים והאישיים״. עורכת הדין רינת פרדימן שמייצגת את מקסימוב: "הוועדה נתנה את המשקל הראוי הן לחלוף הזמן מאז ביצוע העבירות והן להליכי ומאמצי השיקום הניכרים שערך עופר לאורך השנים".

מקסימוב הורשע בשורה של עבירות, בהן קשירת קשר לביצוע פשע, גניבה בידי עובד, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, זיוף מסמך ועוד. עונשו המקורי עמד על 17 שנות מאסר, אך נוספה אליו יותר משנה משום שמקסימוב לא שילם את הקנס הכספי שהוטל עליו. אחת מנפגעות הבנק למסחר אמרה: "אני עצובה מאד. פעם אחר פעם המדינה שוכחת את נפגעי העבירה והקורבנות של אתי אלון ואחיה . פשוט מקלים ראש במי שנפגע ומשלם מחיר עד היום". 

במרכז הפרשה, שהתפוצצה בתחילת העשור הקודם, עמדה אחותו של מקסימוב, אתי אלון. כעובדת הבנק למסחר, הצליחה אלון להוציא במרמה כ-250 מיליון שקלים מהמוסד, שאותם העבירה לאחיה. מקסימוב השתמש בכסף, בין היתר, לכיסוי חובות לאנשי השוק האפור. כתוצאה ממעילת הענק, הבנק למסחר קרס בשנת 2002. אלון, שנידונה גם כן ל-17 שנות מאסר, שוחררה מהכלא בשנה שעברה.