מתוך "האירי"
צילום: Netflix, מתוך הטריילר הרשמי של "האירי"

הסרט החדש של סקורסזה, דה נירו ופאצ'ינו פתח חזית בין נטפליקס לבתי הקולנוע

"האירי" הוא אחד מהסרטים המצופים של 2019, אבל הוא גם התפאורה לקרב טיטאנים, שבו ענקית הסטרימינג לא הסכימה להתקפל מול רשתות הקולנוע - והתעקשה על נאמנות למנויים שלה
שאול אמסטרדמסקי
06 בנובמבר 2019
17:28

"האירי" הוא אחד מהסרטים היותר מצופים ב-2019, גם כי זה סרט חדש של הבמאי מרטין סקורסזה, גם כי זה שיתוף פעולה ראשון אחרי 24 שנה בין הבמאי הדגול לשחקן רוברט דה נירו, וגם כי סקורסזה ודה נירו משתפים פעולה הפעם עם אייקון קולנועי נוסף - אל פאצ'ינו. אבל הסרט הזה הוא גם התפאורה לקרב טיטאנים גדול ומשמעותי - בין ענקית הסטרימינג נטפליקס לרשתות בתי הקולנוע בארצות הברית, וסמל לשינויים הדרמטיים בהרגלי הצפייה שלנו.

נטפליקס היא זו שהפיקה את הסרט, והשקיעה בו כסף רב - כ-200 מיליון דולר. החברה הייתה במשא ומתן עם רשתות הקולנוע על הקרנת הסרט באולמות, לפני שהוא עולה לשירות הסטרימינג שלה עבור 158 מיליון המנויים. בבתי הקולנוע, באופן טבעי, רצו שהסרט בעל הפרופיל הגבוה יוקרן על המסכים הגדולים כמה שיותר זמן, כדי להרוויח ממנו כמה שיותר כסף. אבל בנטפליקס בחרו שלא להתקפל, ולדבוק בתפיסת עולם של מחויבות למנויי שירות הסטרימינג. על אף שרשתות הקולנוע דרשו ש"האירי" יוקרן באולמות במשך 60 יום, בנטפליקס התעקשו - הסרט יעלה לאקרנים החודש, ואחרי 45 יום יהיה זמין לצפייה בסטרימינג.