טוויטר
צילום: StockSnap, Pixabay

שני עובדי טוויטר לשעבר הואשמו בריגול לטובת סעודיה

עובדי הרשת החברתית בארה"ב אספו מידע אישי על משתמשים מבקרי השלטון בריאד בתמורה לעשרות אלפי דולרים - כך עולה מכתב התביעה שהוגש לבית משפט בסן פרנסיסקו
מערכת כאן חדשות
07 בנובמבר 2019
02:58

שני עובדים ברשת החברתית טוויטר הואשמו הלילה (חמישי) בארצות הברית כי פעלו בשירותה של ממשלת סעודיה לרגל אחרי מבקרי השלטון בריאד. כך עולה ממסמכים שהוגשו לבית משפט בסן פרנסיסקו ופורסמו בסוכנות הידיעות אי-פי. כתב התביעה חושף מאמץ מאורגן של אנשי ממשל סעודים לגייס עובדים בטוויטר כדי שיאספו מידע אישי על מבקרי המשטר, בהם עיתונאי פופולארי שיש לו יותר ממליון עוקבים.

העובדים שגוייסו קיבלו בתמורה עשרות אלפי דולרים דרך חשבונות בנק סודיים וכן מתנות יקרות ערך. אחד מהם, אחמד אבו-אמו, ניהל את פעילות טוויטר במזרח התיכון ועזב את תפקידו לפני כארבע שנים. אבו-אמו מואשם גם בזיוף מסמכים ובמתן בעדות שקר לסוכני ה-FBI שתשאלו אותו - עבירות שהעונש המירבי עליהן הוא 30 שנות מאסר. בית משפט בסיאטל האריך את מעצרו של העובד לשעבר עד ליום שישי.

החשוד השני, עלי א-זבארה, שימש מהנדס בטוויטר והושעה מעבודתו לאחר שהתברר כי חדר לנתונים האישיים של אלפי משתמשים. למחרת עזב א-זבארה את ארצות הברית וטס לסעודיה עם אשתו ובתו. בהיעדרו, הוצא צו מעצר נגדו. לדברי התביעה, הוא גויס בידי יועץ תקשורת של משפחת המלוכה הסעודית.

שגרירות סעודיה בוושינגטון לא הגיבה לפי שעה לפרשה. הרשת החברתית הודיעה כי שיתפה פעולה עם גורמי החקירה וכי היא מכירה בכך ש"שחקנים רעים" עלולים לנצלה. עם זאת, לטענה, לרשת יש כלים להגן על הפרטיות של המשתמשים הדורשים מהשלטונות בארצותיהם דין וחשבון על מעשיהם.