עצמותיו של הקוף הקדום "דָנוּביוּס גוּגֶנמוֹסִי", 1
צילום: אי-פי

מדענים גילו זן של קוף שהלך זקוף 6 מיליון שנה ממה שהיה מקובל לחשוב

הגובה - 100 סנטימטר, המשקל 30 קילוגרם: דמיון מפתיע התגלה בין שרידיו של ה"דָנוּביוּס גוּגֶנמוֹסִי" שחי לפני כמעט 12 מליון שנים לבין עצמותיו של האדם המודרני
מערכת כאן חדשות
07 בנובמבר 2019
05:55

שלד מאובן של קוף שהתגלה בבור חימר ביערות דרום גרמניה מלמד שאבותינו הקדמונים החלו, ככל הנראה, ללכת זקופים מליוני שנים לפני המועד שהיה מקובל עד-כה במחקר, כך לדברי מדענים הלילה (חמישי) לסוכנות הידיעות אי-פי. צוות בין-לאומי של חוקרים גילה דמיון מפתיע בין שרידיו של קוף זכר שחי לפני כמעט 12 מליון שנים לבין עצמותיו של האדם המודרני.

החוקרים הגיעו למסקנה שליצור מהמין הלא-מוכר עד כה היה עמוד שדרה בצורת S שאיפשרה לו להחזיק את גופו זקוף בזמן שהוא עומד וללכת על שתי רגלים כאדם, אך גם לטפס על עצים ולהיתלות על ענפים כקוף. לדבריהם, הממצאים שופכים אור חדש על ההתפתחות של הקופים הגדולים ושל בני האדם.

שרידים מאובנים של קופים שהתהלכו זקופים כבר התגלו בעבר בקניה ובכרתים, אך הם מתוארכים לתקופה מאוחרת בהרבה - לפני כשישה מליון שנים. הקוף מהמין החדש, שזכה לשם "דָנוּביוּס גוּגֶנמוֹסִי", היה דומה לשימפנזה הננסי של ימינו. קומתו הייתה כמטר בלבד ומשקלו כ-30 קילוגרם. פרטים על הממצאים התפרסמו בכתב העת המדעי Nature.