המתקן בפורדו
הארגון לאנרגיה אטומית של איראן

איראן: חודשה העשרת האורניום בפורדו

הסוכנות האיראנית הודיעה כי חידשה את העשרת האורניום במתקן התת קרקעי שלה בפורדו, שבו יותר מאלף סרכזות
איתמר מרגלית
07 בנובמבר 2019
04:00

איראן מפרה את הסכם הגרעין: הארגון לאנרגיה אטומית של איראן הודיע הלילה (חמישי) כי טהראן חידשה את העשרת האורניום במתקן התת-קרקעי בפורדו שבו יותר מאלף סרכזות ואף פרסמה תמונות משם. בהודעה נאמר כי החלה ההזרקה של גז אורניום לסרכזות, וכי הדבר נעשה בפיקוח של משקיפים מהסוכנות הבין-לאומית לאנרגיה אטומית. דובר הארגון אמר כי עד שבת, מועד הביקור הבא של פקחי הסוכנות הבין-לאומית בפורדו, תגיע העשרת האורניום לרמה של 4.5%.

בתוך כך, מכון מחקר היושב בבריטניה פרסם דוח על עלייה בהשפעתה של איראן במזרח התיכון מבחינה אסטרטגית לעומת סעודיה. לפי הדוח, העלייה המדוברת מושגת בין השאר באמצעות טיפוח רשת של גורמים לא-מדינתיים שפועלים בהדרכתה של איראן ומשרתים את האינטרסים שלה.

הסכם הגרעין שנחתם לפני כארבע שנים אוסר על איראן להעשיר אורניום בפורדו, אלא רק להשתמש במתקן למחקר ולצרכים אזרחיים אחרים. ארצות הברית חזרה ואיימה עם ההכרזה על המהלך האיראני כי מדובר ב"צעד גדול בכיוון הלא-נכון". דוברת משרד החוץ בוושינגטון הבהירה כי ארצות הברית תמשיך במדיניות הלחץ הכלכלי על איראן עד שתשנה את התנהגותה. עוד מסר משרד החוץ האמריקני כי לארצות הברית אמון מלא בסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית שתקיים בקרה עצמאית של התפתחות תכנית הגרעין האיראנית.