אוחנה וחפץ, ארכיון
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

סערת דברי אוחנה: "פעל כבובה של נתניהו"

זהבה גלאון, שהפרה צו איסור פרסום ב-2013 כדי לחשוף את זהותו של אסיר X, בריאיון לכאן רש ב: "שאלנו שאלה לגיטימית, אוחנה פעל במזיד" • ח"כ ניר ברקת: "רוב הציבור מסכים עם אוחנה" • ח"כ יאיר גולן: "לא מצליח לדמיין שממשלה יכולה לרדת לרמה כל כך עלובה ולא ממלכתית"
דקלסגל
07 בנובמבר 2019
09:51

המערכת הפוליטית ממשיכה לסעור אחרי ששר המשפטים אמיר אוחנה חשף את תרגיל החקירה שהופעל על עד המדינה בתיקי ראש הממשלה, ניר חפץ, ושעליו הוטל צו איסור פרסום: יו"ר מרצ לשעבר זהבה גלאון, שהפרה צו איסור פרסום בשנת 2013, אמרה בריאיון לירון דקל ורונן ברגמן בדקלסגל בכאן רשת ב: "שאלנו שאלה לגיטימית וראש המוסד הצדיק אותנו. איך אפשר להשוות את זה לאוחנה, שתכנן מראש ופרסם במזיד וחשף אמצעי חקירה כדי להלך אימים ולהטריד עד?".

"שאלנו באופן הכי לגיטימי את שר המשפטים אז לגבי אסיר איקס", סיפרה גלאון על המקרה מ-2013. "הייתה מערכת משפטית שאפשרה כליאה ללא משפט במשך שנתיים ואחר כך טיוח של הדברים. איך אפשר להשוות את זה לשר המשפטים שתכנן מראש, פרסם במזיד וחשף אמצעי חקירה כדי להלך אימים ולהטריד עד ולחלץ את נתניהו מכתב אישום?".
עוד הוסיפה גלאון כי במקרה שלה, היא ועמיתיה שאלו במליאת הכנסת את שר המשפטים דאז האם תחקיר שפורסם בטלוויזיה האוסטרלית הוא נכון. זאת בניגוד לאוחנה: "מה שעשה אוחנה הוא לטעון שזה כבר פורסם. איפה זה פורסם? אוחנה לא פעל כמי שמשמש שר משפטים אלא כמו בובה של נתניהו".

גלאון אף מחתה על השימוש שעושים בימין במה שעשתה אז: "נתלים עכשיו במה שעשינו באופן לגיטימי. אז קראה מירי רגב להעמיד אותנו לדין. מה היא אומרת עכשיו?".

גלאון אף התייחסה לפעולות המשטרתיות בעניין ניר חפץ: "אני לא משתגעת מהשיטות האפלות של המשטרה והשב"כ ונתתי לכך ביטוי לאורך כל הקריירה שלי. מעולם לא שמעתי את הימין מצטרף אלי, כשמתחתי ביקורת על מעצרים מנהליים של אנשי ימין וקראתי להצטרף אלי למחאה על מעצרים מנהליים של פלסטינים, לא הצטרפו אלי. אני לא אוהבת את השיטות האלה וזה מצדיק בדיקה אם מישהו חקר באופן שאינו הולם. אך האם זה צריך להשפיע על כל החקירה?".

ח"כ ניר ברקת מהליכוד אמר בריאיון לירון דקל ורונן ברגמן כי הוא מסכים עם מעשיו של אוחנה. "רוב הציבור מסכים עם השר אוחנה", אמר. "יש איסור פרסום לכל איש ציבור להדליף מידע לתקשורת. לא שמעתי אתכם נזעקים להדלפות שהן בניגוד לחוק – זה מרשיע אדם לפני שבית משפט קבע כך".

ברקת אף הוסיף: "אני מאמין במערכת המשפט, אך כמו בכל המערכות לפעמים יש קלקולים. גם אם היועמ"ש יחליט להעמיד את רה"מ – הוא עדיין חף מפשע".

האזינו לריאיון עם ניר ברקת בכאן רשת ב

חבר הכנסת יאיר גולן מהמחנה הדמוקרטי תקף את דברי אוחנה אתמול: "מזעזע, בושה. כל פעם אני מגלה שממשלת ישראל יכולה לרדת יותר נמוך מאשר אי פעם שיערתי. אני לא מצליח לדמיין שממשלה יכולה לרדת לרמה כל כך עלובה ולא ממלכתית".

"חברי הכנסת לא צריכים לנצל את חסינותם, בוודאי לא במקרה הזה", המשיך גולן. "משר מצופה שיגבה את המערכת שעליה הוא ממונה ושאותה הוא מפעיל. דווקא בעת הזו שהמערכת שהוא עומד בראשה ממונה על חקירות כל כך משמעותיות לגורל ישראל, שמעורב בהן ראש הממשלה, הוא היה צריך לנהוג משנה זהירות בהתנהגותו ולפחות כלפי חוץ לייצר חזות של ממלכתיות ושיקול דעת רציני ולא של משחק פוליטי מוזר שבו הוא משרת את אדונו".