אלכסיי בורקוב
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

אסתר חיות זעמה על אנשי שב"ס: "חצופים"

נשיאת בית המשפט העליון כעסה על כך שההאקר אלכסיי בורקוב הובא לדיון כשהוא אזוק ברגליו
אמוץ שפירא
07 בנובמבר 2019
14:11
עודכן ב 14:35

אירוע חריג בדיון בעניינו של ההאקר הרוסי אלכסיי בורקוב: ההאקר הובא היום (חמישי) לדיון בעניינו בבג"ץ כשהוא אזוק ברגליו והדבר עורר את זעמה של נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות. השופטת פנתה לאנשי שירות בתי הסוהר, שהביאו את בורקוב לדיון, ואמרה: "חצופים, ביקשתם אישור ולא קיבלתם".

הדיון בעניינו של בורקוב נערך לאחר ששר המשפטים אמיר אוחנה חתם על צו המורה להסגיר אותו לארצות הברית. בורוקוב הגיש ערעור על ההחלטה והוא מבקש להיות מוסגר לרוסיה. לאחרונה נקשר שמו ברוסיה בשמה של נעמה יששכר, צעירה ישראלית שנדונה במוסקבה לעונש שת 7.5 שנות מאסר בגין הברחת סמים. על פי הטענה רוסיה מחזיקה ביששכר כקלף מיקוח על מנת למנוע את הסגרתו של בורקוב לארצות הברית.

בא כוחו של בורקוב עו"ד ודים שוב ביקש בדיון לאפשר למדינת ישראל לנהל משא ומתן עם ארה"ב ורוסיה כדי להגיע להסכמה. הנשיאה חיות ענתה על כך: "להורות למדינה לנהל מו"מ - זה לא עניין של בית המשפט".

"מטרת העתירה לשמור על זכויותיו של העותר", אמר שוב. "נכון שהוא לא אזרח ישראלי. אבל אם אנחנו מתנהגים כך אני חושש שגם כך יתנהגו עם האזרחים שלנו". שוב הציג בדיון מכתב שנתן לו הקונסול הרוסי, שנשלח לשר המשפטים אמיר אוחנה בחודש שעבר, ושלדבריו ממנו עולה שישראל התעלמה במשך שלוש שנים מבקשת ההסגרה של רוסיה. הדיון הסתיים ללא החלטה, שתתקבל המועד מאוחר יותר.

החוק בישראל קובע שעציר לא יהיה כבול באזיקים במקום ציבורי למעט במקרים מאוד חריגים. בבתי משפט רבים, הובלת העצורים מתבצעת דרך כניסות ייעודיות ובמסדרונות סטריליים, לרוב בהובלה של אנשי שרות בתי הסוהר. לאחרונה חוקרי המשטרה מובילים עצורים דרך המרחב הציבורי שחשוף לעיני כל.