מל"ט, אילוסטרציה
צילום: אי-פי

איראן: "הפלנו כטב"ם זר ועוין בדרום המדינה"

מפקד כוחות ההגנה האווירית האיראנית אמר כי טיל נ"מ פגע בכלי הטיס וציין כי הוא הופל "בטרם טס מעל אתרים רגישים". בארה"ב הבהירו כי לא מדובר בכלי טיס שלהם
משה ברקוביץ' ויואב זהבי
08 בנובמבר 2019
11:54
עודכן ב 15:58

באיראן הודיעו היום (שישי) כי מערכות ההגנה האווירית הפילו כלי טיס בלתי מאויש (כטב"ם) בדרום המדינה, מעל נמל מאהשהר שבמחוז חוזסתאן. מפקד כוחות ההגנה האווירית האיראנית עלי רידא סבאחי פרד אמר כי טיל נ"מ פגע בכלי טיס "זר ועוין". הוא ציין כי הכטב"ם הופל "בטרם טס מעל אתרים רגישים". בארצות הברית הבהירו כי לא מדובר בכלי טיס שלהם.הפלת המל"ט באיראן מגיעה על רקע המתיחות בתקופה האחרונה במפרץ הפרסי, וכן על רקע הודעתה של איראן אתמול על הפרה נוספת של הסכם הגרעין - חידוש העשרת האורניום במתקן התת קרקעי בפורדו. איראן גם ביטלה את הגישה של אחד ממפקחי הגרעין של האו"ם למתקנים שלה, ושגריר ארצות הברית לסוכנות הבין לאומית לאנרגיה אטומית אמר כי המהלך "מהווה פרובוקציה שערורייתית".

סגן שר החוץ האיראני עבאס עראקצ'י אמר היום, בעת ביקור ברוסיה לרגל השתתפות בכנס לאי הפצת נשק גרעיני, כי טבעי שארצו תיסוג ממחויבויותיה בהסכם הגרעין, כל עוד ההסכם איננו מיטיב עמה. ממשמרות המהפכה לש איראן נמסר היום כי העיצומים החדשים שהטילה ארצות הברית לאחרונה, גורמים לכוחות המזוינים האיראניים להיות נחושים יותר להתעמת עם האמריקנים.

הממשל בארצות הברית מודאג מכך שהגיע לניצול המקסימלי של הסנקציות על איראן. אתמול האמריקנים העבירו מסר למדינות אירופה: "הסכם הגרעין אבוד, הצטרפו למסע הלחצים שלנו כדי שנוכל לחתום על הסכם חדש וטוב יותר".

גורמי מודיעין ישראליים הצטרפו אמש לדברי האמריקנים, והזהירו כי "איראן תוכל להגיע לפצצה גרעינית בתוך פחות משנה, אם תחליט לפעול במהירות בכיוון הזה". הגורמים הוסיפו כי ישראל ממשיכה להעביר חומרים לסוכנות הבין-לאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א), אך אלה נבדקים באיטיות בשל קשיים מערכתיים.