רה"מ בנימין נתניהו
צילום: נועם ריבקין פנטון, פלאש 90

חקירות רה"מ: ספק אם ההכרעה תתקבל במועד שהוערך

זאת בין היתר בגלל ההתפתחויות האחרונות ובראשן חקירת הטרדת עד המדינה. העיסוק בחקירת ההטרדה ובבחינת הפגמים בחקירת ניר חפץ דרשו תשומת לב וזמן נוספים
תמר אלמוג
08 בנובמבר 2019
21:17

ספק אם החלטת היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט בתיקי החקירות של ראש הממשלה בנימין נתניהו תתקבל במועד שהעריכו בהתחלה. כך דווח הערב (שישי) בתוכנית "השבוע" בכאן 11. זאת בין היתר בגלל ההתפתחויות האחרונות ובראשן חקירת הטרדת עד המדינה.


במשרד המשפטים לא התחייבו למועד מסוים, אלא הבטיחו שיפעלו במהירות אך גם ביסודיות. העיסוק בחקירת הטרדת עד המדינה שלמה פילבר, שדרשה מעורבות של צמרת משרד המשפטים באישורים, וכן בבחינת הפגמים בחקירת ניר חפץ, דרשו תשומת לב וזמן נוספים. נוסף על כך, בחינת טענות הסנגורים בשימוע בנוגע לדרך שבה נחקר חפץ, דרשו זמן נוסף גם כן.

עדות חפץ נשענת על הקלטות, מסרונים ועדויות אחרות המחזקות אותה. גורמים בפרקליטות הבהירו כי הסכם עד המדינה איננו בסכנה. חפץ מכחיש כי קיבל את החלטתו בשל הלחצים עליו של חוקריו.

אחרי שהשר אוחנה חשף לכאורה פרטים האסורים לפרסום מתוך חקירתו של עד המדינה ניר חפץ, בכאן חדשות פורסם כי בכירים במערכת אכיפת החוק ייבחנו את המשמעות המשפטית של הצעד. עורך דינו של חפץ, אילן סופר, מתכוון לפנות ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט ולבקש ממנו שיורה למשטרה לפתוח בחקירה נגד אוחנה.

בקרבתו של חפץ אמרו: "החסינות לא יכולה להוות כסות לחבר כנסת להגיד כל אשר על לבו, תוך הפרה של החוק". עוד שוקלים בסביבתו של עד המדינה להגיש תביעה אזרחית נגד שר המשפטים בגין פגיעה בפרטיות והפרת חובה חקוקה.

הדיונים בתיקי ראש הממשלה נמשכים והם מקצועיים וענייניים, ונבחנות בהם גם הטענות נגד מהלכי החקירה. על כך אמרו הגורמים כי "ייתכן שנעשו פעולות בעייתיות", אך הדבר אינו אומר בהכרח שעדותו של חפץ קורסת. על דבריהם של ראש הממשלה בנימין נתניהו ושל אוחנה, לפיהם מדובר בסחיטה של עד מדינה, אמרו הבכירים שהטענה "מניפוליטיבית ומפוקפקת". 

על רקע הסערה סביב אופן גביית עדותו של חפץ, פורסם ביום שלישי בכאן חדשות כי גורמים בסביבתו אמרו שהוא לא חוזר בו ממילה אחת שאמר, וכי כל מה שמסר בעדויותיו - אמת. לצד זאת, הגורמים הבהירו כי עמידתו מאחורי עדותו, לא מבטלת את הטענות על האמצעים הפסולים שננקטו, לכאורה, בחקירתו: "אין בכך הסכמה שלא נהגו איתו בצורה אגרסיבית ובאמצעים חריגים, ושאולי נחצו הקווים בחקירה".