אילוסטרציה
צילום: גטי

כשלים חמורים ומתמשכים במוסדות האשפוז הגריאטרי

פרסום ראשון: למרות הליקויים החמורים בהתנהלות כמה מהמוסדות הגריאטרים, רק מעט מהם קיבלו ציון נכשל והשאר המשיכו לפעול במימון משרד הבריאות
דקלה אהרן-שפרן
10 בנובמבר 2019
07:35

כשלים חמורים ומתמשכים במוסדות האשפוז הגריאטרי בישראל, עד כדי סכנת חיים, עלו מסקירה של יותר ממאה ביקורות פתע שנערכו בידי משרד הבריאות מאז תחילת השנה. כך פורסם הבוקר (ראשון) בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב.

מדוחות הבקרה של המשרד עולים הממצאים הבאים: חשד להזנחה, זיהומים, חוסר כבוד כלפי קשישים ואי עמידה בהנחיות המשרד. למרות זאת, רק מיעוט קטן מהמוסדות קיבלו את הציון נכשל. השאר ממשיכים לפעול במימון משרד הבריאות.

צוותי הבקרה של משרד הבריאות דיווחו בין השאר גם על טיפול סיעודי ירוד המסכן את בטיחותם, שלומם ובריאותם של המטופלים: ליקויים קשים בניקיון המוסדות, הזנחת קשישים המתבטאת בין השאר בבעיות היגיינה, מטופלים שאינם מקבלים את תרופותיהם ללא הנמקה ומקרה של מטופלת שהוכנס לה קטטר מבלי לציין סיבה לכך.


בדוח ביקורת על מוסד באזור המרכז נכתב: "במטופל עם זונדה במזון דרך האף צוין כי עליו לקבל את התרופה דרך הפה. לא נמצאה התאמה בין מצב המטופל לבין תוכנית הטיפול שנקבעה לו. לא נצפה מעקב סדיר אחרי היציאות אצל כמה מטופלים, ולא הוצגה התערבות במקרים שבהם נצפה העדר יציאה במשך מספר רב של ימים".

על מוסד אחר נכתב: "נצפו ליקויים רבים בניהול הטיפול התרופתי - מה שמהווה עבירה על עקרונות מקצועיים בסיסיים. הדבר עלול לפגוע בבטיחות המטופל. בחלק מהמשמרות חלק מהמטופלים לא קבלו את תרופותיהם ללא הנמקה. לא נצפתה התערבות סיעודית במקרים שבהם חלו שינויים במשקל הגוף של המטופלים. לא בוצעו שינויי תנוחה למטופלים שנותרו במיטה במהלך כל הבוקר".

עוד נכתב כי "חדרי המטופלים לא נקיים, עם כפפות מלוכלכות וניירות מפוזרים על הרצפה. במועד הבקרה נצפו מנוף, עגלות תרופות, החייאה וטיפולים - לא נקיים, עם הצטברות אבק וכתמי לכלוך. הצוות לא נימק מדוע לא הופנה מטופל במצב חירום לבית חולים. לא נערך מעקב אחרי מטופל נשימתי לא יציב, ולא הייתה התייחסות למצב ההכרה של המטופל ולסבלו".

מומחים בתחום הגריאטריה אומרים כי שיטת התקצוב של משרדי הממשלה היא שגורמת למצב החמור במוסדות האשפוז. ד"ר יורם מערבי, מומחה בגריאטריה מהמרכז הרפואי הדסה אמר לכאן חדשות: "המערכת נמצאת במחנק תמידי ומתקשה להתקיים". ד"ר מערבי הוסיף כי "שיטת התקצוב אכזרית ומזעזעת, ולא מאפשרת טיפול הולם בקשישים."

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה: "מתוך כ-1,460 ביקורות שנעשו בשנת 2018 בכ-240 מוסדות, נסגרו שלושה מוסדות על רקע בעיות באיכות הטיפול. מערך הפיקוח הגריאטרי תוגבר בשנתיים האחרונות ובשנת 2018 חלה ירידה במספר המוסדות שבהם נמצאו ליקויים, ירידה המיוחסת בין השאר להגברת האכיפה.

ממשרד האוצר נמסר: "תמחור יום האשפוז הסיעודי-גריאטרי נקבע על בסיס העלות בפועל של יום האשפוז. בימים אלו מתקיימת עבודה מקצועית של משרדי הבריאות והאוצר על מנת לבחון את התעריף הנוכחי".