ישיבת הממשלה, היום

הממשלה אישרה את מינויו של נפתלי בנט לשר הביטחון - השר גלנט התנגד

גלנט בישיבת הממשלה: אנו בתקופה ביטחונית רגישה, המינוי אינו משרת את המדינה • השרה רגב: "מי שמקבל בסופו של דבר את ההחלטות הוא נתניהו" • ליצמן: "נתניהו לא היה מעז לפנות אלי בבקשה להתגמש בנושאי דת ומדינה"
מיכאל שמש
10 בנובמבר 2019
12:48

מינויו של חבר הכנסת נפתלי בנט לתפקיד שר הביטחון אושר היום (ראשון) בישיבת הממשלה, זאת לאחר הודעת הליכוד על המינוי ביום שישי האחרון. ראש הממשלה בנימין נתניהו חתם מצידו על מכתב התפטרות מהתפקיד בו החזיק עד כה. מי שהתנגד למינוי בישיבת הממשלה היה השר יואב גלנט שהסביר: "אנו בתקופה ביטחונית רגישה, המינוי אינו משרת את המדינה".

"הביטחון בידיים טובות, בנט מכיר את עבודת הקבינט והצבא, הוא צבר ניסיון", קבעה השרה מירי רגב בהגיעה לישיבה, אך הוסיפה: "מי שמקבל בסופו של דבר את ההחלטות הוא נתניהו". 


בנט אמר לאחר המינוי: "מתוך תחושת אחריות עמוקה לביטחון מדינת ישראל, נעניתי ביום שישי לבקשתו של ראש הממשלה נתניהו לשרת כשר הביטחון. יש לי אמון מלא במערכת הביטחון, בלוחמי צה״ל ובמפקדיו, ובראשם הרמטכ״ל רב-אלוף אביב כוכבי"

הישיבה התנהלה על רקע המגעים להרכבת הממשלה, עשרה ימים לתום המנדט של בני גנץ. השרים  הגיבו לאולטימטום שהציב אתמול יושב ראש ישראל ביתנו אביגדור ליברמן לפיו, אם גנץ או נתניהו יסרבו להתפשר - מפלגתו תתמוך בצד השני. ראש הממשלה תקף את ליברמן על הפרסומים אודות שיחות בין ישראל ביתנו לרשימה המשותפת למרות הבטחותיו בעבר שלא לשבת עם חבריה, ואמר כי "כמו שזה נראה - מדובר בהצגה, הוא מתואם עם הרשימה המשותפת וכחול לבן".

השר יובל שטייניץ קרא לכל המעורבים לשים את כל החרמות בצד ואמר כי "בעוד שאיראן מתקדמת בשבועות האחרונים צעד בצד צעד בתחום הגרעיני אנחנו מתמהמהים בהקמת ממשלת אחדות לאומית רחבה ויציבה שמסוגלת לקבל החלטות". במקביל, ראש הממשלה בנימין נתניהו מקיים התייעצויות עם השרים יריב לוין וזאב אלקין ובהמשך ייפגש גם עם השר אריה דרעי.


בפתח הישיבה אמר השר אופיר אקוניס כי ישנה "היתכנות גבוהה מאוד שאביגדור ליברמן יחבור לכחול לבן בהקמת ממשלת מיעוט". לדבריו, "אני מאוד מקווה שליברמן יחזור הביתה ויחבור לממשלה בראשות נתניהו. הרצון של כחול לבן לאחדות הוא אפסי. הכל מילים ריקות".


השר הרב רפי פרץ אמר על האולטימטום שהציב ליברמן כי הוא "שוב ושוב הוא מדיר ציבור מסור למדינת ישראל", והדגיש: "אין אחדות בלי הדתיים והציונות הדתית, זה מגוחך להתייחס לזה ככה". סגן השר יעקב ליצמן אמר בטרם ישיבת הממשלה: "נתניהו לא היה מעז לפנות אלי בבקשה להתגמש בנושאי דת ומדינה". לדברי השרה רגב, "נתניהו מנע את פירוק הגוש".


קודם לכן, הגיש שר החקלאות אורי אריאל את מכתב התפטרות לראש הממשלה בנימין נתניהו. לפי המכתב, תאריך ההתפטרות הוא יום שישי הקרוב, והיא תיכנס לתוקפה בתוך 48 שעות. 

במקביל, בתל אביב נפגש יו"ר כחול לבן בני גנץ עם יו"ר המחנה הדמוקרטי ניצן הורוביץ במשרדי כחול לבן.