חיילים ירדנים מניפים את דגלם באי השלום

מלך ירדן הודיע: פג תוקפם של הנספחים בהסכם השלום שנוגעים לצופר ולנהריים

בנאום שנשא אמר עבדאללה השני: "מעתה אנחנו נחיל ריבונות על כל פיסת אדמה מהשטחים האלה"
משה ברקוביץ' ושמעון מיג'אן
10 בנובמבר 2019
13:22

מלך ירדן, עבדאללה השני, הודיע היום (ראשון) בנאומו על סיום תוקפם של הנספחים בהסכם השלום שנוגעים לצופר ולנהריים: "מעתה אנחנו נחיל ריבונות על כל פיסת אדמה בשטחים האלה", אמר עבדאללה.

המלך אמר בנאומו כי ירדן תמשיך לדבוק בעמדותיה הלאומיות ביחס לסוגיה הפלסטינית ולתמוך באחים הפלסטינים בשאיפתם להקים את מדינתם העתידית בקווי 67' שבירתה מזרח ירושלים. נוסף על כך הוא הבהיר כי ירדן תמשיך להגן על המקומות הקדושים לנצרות ולאסלאם: "אלו עמדות איתנות שלא ניתנות למיקוח". מלך ירדן קרא למוסלמים לנוצרים להגן על המקומות הקדושים ולא לאפשר פגיעה בהם. את הדברים אמר במהלך נאום שנשא לרגל פתיחת מושב הפרלמנט הירדני בבירה עמאן. 

אתמול התקיימו ביקורים אחרונים לישראלים באי השלום ואחר הצהריים נסגר השער המוביל אליו לקראת העברתו לשליטה ירדנית. זאת, עקב סירובה של ממלכת ירדן להאריך את תוקפו של הנספח בהסכם השלום שמאפשר לישראלים להיכנס לשתי המובלעות לעבד שטחים חקלאיים. 

הסכם השלום עם ירדן נחתם לפני 25 שנה, במעבר הגבול ערבה בהשתתפות ראש הממשלה דאז יצחק רבין, המלך חוסיין ונשיא ארצות הברית ביל קלינטון. המלך עבדאללה הודיע לפני כשנה כי ירדן לא תאריך את הסכם החכירה של שתי המובלעות.