יונתן בן ארצי, היום בטקס

יונתן בן ארצי: "שנות שלטון רבות גרמו לכם לשכוח מה זה להיות בן אדם"

בטקס הזיכרון הממלכתי בהר הרצל קרא נכדו של יצחק רבין לפוליטיקאים לפנות את מקומם אם דבק בהם רבב, כפי שעשה סבו. נתניהו השיב לדברים בנאום במליאת הכנסת: "ניצול האזכרה הממלכתית להשתלחות פוליטית בוטה ומבישה"
אמוץ שפירא ומשה שטיינמץ
10 בנובמבר 2019
15:08

נכדו של ראש הממשלה לשעבר יצחק רבין, יונתן בן ארצי, מתח היום (ראשון) ביקורת על ראשי המדינה ואמר כי שכחו מה זה להיות בני אדם. בנאומו בטקס הזיכרון הממלכתי בהר הרצל לזכר סבו, קרא בן ארצי להקמת ממשלת אחדות. עם זאת, תקף את התנהלות נתניהו ופוליטיקאים אחרים שחשודים בפרשיות שונות: "כשצל הוטל על יושרו, רבין בחר לקחת אחריות ולוותר ויתור אישי כואב, למען הדמוקרטיה הישראלית, כדי שלא יפול בה רבב".


בן ארצי המשיך בדבריו: "שנות שלטון רבות גרמו לכם לשכוח מה זה להיות בן אדם. זה הזמן לקחת אחריות ולתת דוגמא אישית. תהיו בני אדם. אם דבק בכם רבב – זוזו הצידה". לדבריו, "מדינת ישראל קורסת, הציבור כועס, חושש, ומסוכסך. אזרחי ישראל סובלים". ראש הממשלה בנימין נתניהו השיב לדבריו של בן ארצי בנאום במליאת הכנסת: "לצערי גם השנה היו מי שהחליטו לנצל את האזכרה הממלכתית להשתלחות פוליטית בוטה ומבישה, שפוגעת יותר מכל בזכרו של יצחק רבין". 


במליאה פרצה סערה במהלך נאומו של נתניהו, ששב לדוכן לאחר נאומם של יו"ר כחול לבן בני גנץ ויו"ר העבודה עמיר פרץ. ראש הממשלה אמר כי "לא שמעתי גינויים כשקראו לרצוח אותי". דבריו של נתניהו נקטעו מספר פעמים בשל הערכות מצד חברי כנסת באופוזיציה. גנץ השיב: "לא חושב שרצח רבין חשוב רק לצד אחד". 

נתניהו: "רבין היה פטריוט ישראלי, גם אז אמרתי שלא היה בוגד"

בנאומו בטקס האזכרה הממלכתי בהר הרצל אמר ראש הממשלה כי "פורענות גדולה התרגשה עלינו לפני 24 שנים. גדיעת חייו היא קודם כל פצע אישי עמוק בעבור המשפחה. בד בבד, זהו פצע לאומי שמזכיר מאורעות מרים בתולדות עמנו". לדבריו, "כולנו חייבים להוקיר תודה לרבין כפוליטיקאי וכמצביא".

ראש הממשלה הצטרף לדבריו של הנשיא על הצורך בהפרדת זכר רבין מהשתייכות פוליטית. "התקווה שההנהגה הפלסטינית תציב סכר לטרור- גוועה. זה קרה את העם לשניים", אמר. "רבין פעל לפי מצפונו. הכרתי וחיבבתי אותו מאז הפגישה הראשונה שלנו לפני 45 שנה. כיבדתי אותו. הוא היה פטריוט ישראלי בלב ובנפש. הוא האמין שצריך לתת סיכוי לתהליך אוסלו. לכנות את רבין בוגד או רוצח - זה לא היה לגיטימי בעליל".


נתניהו הדף את הטענות לפיהן עודד את ההסתה שרקמה לרצח. "יש קריאות סוררות בכל מחנה שצריך להוקיע אותן", אמר. "אני שומע את הטענה הכוזבת שעמדתי בצד, שתקתי ואפילו עודדתי. אני שומע את הדברים האלה גם ליד הקבר, כמעט בכל אזכרה. אבל שקר שחוזרים עליו פעמים רבות לא יהפוך לאמת. לא, רבין לא היה בוגד. אנחנו בני עם אחד. בהפגנה בכיכר ציון אמרתי 'לא עם הקריאות האלה, תרגעו'. בכנסת אמרתי שהתופעה הזאת של הקריאות האלה הם דברים פסולים ומגונים. אמרתי שצריך להתייצב נגד הקריאות הללו. אני גם נגד להכתים את הציבור כולו בשל הקריאות הללו. קריאות כאלה לרצח עולות גם היום, אבל לא עולה בדעתי שמישהו יאשים בכך את כל המחנה שממנו הם יוצאות. הקריאות הללו רק מנציחות את השסע, מה שדרוש לנו היום הוא לרפא, לאחד את העם בכוחות משותפים". הוא חתם את דבריו בקריאה לשותפיו הפוליטיים להקים ממשלת אחדות רחבה.

ריבלין: "אסור להשתמש ברצח להשגת נקודות בדיון הפוליטי"

"במרחק של 24 שנים, אולי הגיעה השעה להפריד בין הרצח לבין האמונות הפוליטיות שלנו", קרא הנשיא ריבלין. לדבריו, "החרדה מפני רצח פוליטי נוסף, והתקווה שאותו רצח לא היה מתרחש, אינה מנת חלקו של מחנה כזה או אחר. זו חרדה המשותפת לכולנו. אסור לנו להמשיך להשתמש ברצח כדי להשיג נקודות בדיון הפוליטי. אסור לנו להשתמש בטראומה, בכאב, כדי לנגח את האידיאולוגיה של המחנה היריב. אם לא נצליח לזכור ולהתאבל יחד על האלימות הפוליטית הזאת, אנה אנו באים?".


ריבלין אף דחה בתוקף את תיאוריות הקונספירציה סביב זהות הרוצח ואמר: "אל תאמינו לדברי ההבל של קולות שוליים, הזויים ומטורפים. אל תאמינו לאלה המדברים על פוסט-אמת, עובדות אלטרנטיביות, ותאוריות חלופיות. פוסט-אמת פירושה שקר ועובדה חלופית היא מרמה. אל תתפתו להאמין שהקולות הללו, הם הקולות המייצגים".

הוא השווה את רצח רבין לאירועים כמו חורבן בית המקדש ורצח גדליה בן אחיקם ואמר כי כמוהם, הוא הפך "מטראומה לאומית לחלק מהזיכרון הקולקטיבי שלנו, שמשחק תפקיד חשוב מאין כמותו בבניין האומה".


קודם לכן אמרה בתו של יצחק רבין, דליה רבין נאמה בטקס ואמרה כי החברה הישראלית סובלת ממגמות אנטי דמוקרטיות. בנאומה בטקס בבית הנשיא אמרה רבין: "שואלים מהי המורשת של יצחק רבין ויש המרימים גבה. לאנשים שעושים אין מורשת כתובה על מעשיהם יעידו על הדברים. אחד מכל שלושה ישראלים מאמינים בקונסיפרציה, ישראלים רבים אומרים שהרוצח צדק. צריך להסתכל עליהם בעיניים כי לא נוכל להגיד לא ידענו".

"במקומות רבים אחרי הרצח היו התפרצויות של שמחה – פעם לא היה יפה להגיד את זה, היום אחרת. במרכז מורשת רבין פוגשים תלמיד שאומר אני הייתי רוצח את רבין", המשיכה רבין. "החברה הישראלית סובלת ממגמות אנטי דמוקרטיות, לפנינו שדות של שנאה. נבחרי הציבור צריכים להיזכר. יום אחד הפלגנות עלולה לקום גם עליכם. כשתעוררו עלול להיות מאוחר מדי".