נתניהו וגנץ במליאת הכנסת, היום
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

מהומה בכנסת: נתניהו התעמת עם גנץ בדיון במליאה

יו"ר כחול לבן: התנהלות פוליטית מכתיבה את שיקולי הביטחון; ראש הממשלה: יום הזיכרון לזכר יצחק רבין הפך לישיבה פוליטית בוטה וחסרת מעצורים
זאב קם
10 בנובמבר 2019
18:14

עימות פרץ הערב (ראשון) במליאת הכנסת בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לבין יו"ר כחול לבן בני גנץ. בדיון שהתקיים לציון 24 שנים לרצח יצחק רבין, תקף גנץ את ראש הממשלה כשאמר: "מעולם לא חשבתי שפעולות חשאיות יגיעו לקדמת הבמה. במקום ששיקולי הביטחון יכתיבו את ההתנהלות הפוליטית - השיקולים הפוליטיים והאישיים מכתיבים את העשייה החברתית". גנץ המשיך ותקף גם את שרי הממשלה והוסיף כי "מנהיגי הציבור מובילים מסעות דה לגיטימציה שתוצאתם היא התפוררות החברה הישראלית".


גם יו"ר העבודה-גשר, חבר הכנסת עמיר פרץ תקף את ראש הממשלה בדיון ואמר: "הגיעה השעה שתתחיל לשקול אולי הגיע הזמן לצאת מהבית הזה". פרץ הוסיף: "אם אתה רוצה להיזכר כמנהיג אחראי שהעם עומד לנגד עיניו, קום וקח פסק זמן. אל תהפוך את בלפור למצודה פוליטית".

בצעד חריג שב נתניהו לדוכן המליאה לאחרי דברי גנץ ופרץ. נתניהו אמר כי דבריהם "פרצו את הממלכתיות והפכו יום זיכרון לישיבה פוליטית בוטה וחסרת מעצורים". נתניהו הודה בלעג לגנץ ולפרץ על דאגתם לו ולמצבו המשפטי. "לא שמעתי גינוי כשמכנים אותי בוגד", אמר נתניהו. הוא הגדיר את דבריו של גנץ שלפיהם שיקולים פוליטיים מכתיבים החלטות בענייני ביטחון - "עלילה".


זמן קצר לפני כן כתב יו"ר ישראל ביתנו, חבר הכנסת אביגדור ליברמן, בחשבון הפייסבוק שלו כי "מדינת ישראל זקוקה למנהיגים ולא לאינטרסנטים". ליברמן הוסיף: "ההשמצות וההאשמות של נתניהו כלפיי וכלפי אחרים וחוסר היכולת שלו להיפרד מהגוש החרדי משיחי, מעלה סימן שאלה ענק לגבי כושר המנהיגות והשיקולים המנחים אותו". לדבריו, רוב אזרחי מדינת ישראל מתנגדים לרעיון של מערכת בחירות שלישית.

מוקדם יותר תקף יו"ר ש"ס, השר אריה דרעי, את ליברמן בחשבון הפייסבוק שלו. לדבריו, ליברמן "הלך צעד נוסף קדימה אל עבר התהום הפוליטית והמוסרית שלו". הוא הוסיף כי ליברמן הכריז באופן ברור שיעדיף לשבת עם חברי הרשימה המשותפת ולא עם אחיו ואחיותיו - הציבור המסורתי, הדתי והחרדי.