גלנט ובנט
צילום: גילי יערי והדס פרוש, פלאש 90

אחרי מינוי בנט, גלנט נגד נתניהו: "הוא טועה, לא הכול למכירה"

מינויו של בנט לתפקיד שר הביטחון אושר היום בישיבת הממשלה. מטעמו של גלנט נמסר: "ישראל נמצאת בתקופה ביטחונית רגישה, אמשיך לעשות כמיטב יכולתי כדי לסייע לראש הממשלה והמערכת הביטחונית"
מיכאל שמש, ערן זינגר וירון דקל
10 בנובמבר 2019
20:13
עודכן ב 20:50

השר יואב גלנט תקף בשיחה סגורה את ראש הממשלה בנימין נתניהו, על רקע מינויו של חבר הכנסת נפתלי בנט לשר הביטחון: "מינוי בנט חסר האחריות, לא הכול למכירה. הוא (נתניהו) טועה", כך פורסם היום (ראשון) בחדשות הערב. מטעמו של גלנט נמסר: "ישראל נמצאת בתקופה ביטחונית מורכבת ורגישה, אמשיך לעשות כמיטב יכולתי כדי לסייע לראש הממשלה והמערכת הביטחונית".  


מינויו של בנט לתפקיד שר הביטחון אושר היום בישיבת הממשלה, זאת לאחר הודעת הליכוד על המינוי ביום שישי האחרון. נתניהו חתם מצידו על מכתב התפטרות מהתפקיד בו החזיק עד כה. גלנט התנגד למינוי בישיבת הממשלה והסביר: "אנו בתקופה ביטחונית רגישה, המינוי אינו משרת את המדינה".

בתוך כך, ברשימה המשותפת עולים חילוקי דעות בנוגע לתמיכה בממשלה שבה חבר יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן. חברי כנסת מבל"ד וחד"ש אומרים שאין לתמוך בממשלה שכזו. חבר הכנסת אחמד טיבי לעומת זאת, פרסם הודעה לפיה: "אזרחי ישראל הערבים והנציגות הנבחרת שלהם קיבלו את ההחלטה להגביר את ההשתלבות והמעורבות בתהליך הפרלמנטרי והדמוקרטי בישראל". 

אמש הציב ליברמן אולטימטום לראש הממשלה בנימין נתניהו ויו"ר כחול לבן בני גנץ, ואמר כי אם אחד מהם יסרב להתפשר במגעים להרכבת ממשלה – הוא יעביר את תמיכתו לצד השני. יו"ר ישראל ביתנו דורש מגנץ לקבל את מתווה הנבצרות שהציע נשיא המדינה ראובן ריבלין, ומנתניהו – לפרק את גוש הימין "החרדי משיחי" כהגדרתו. 


לעת עתה, אף אחד מהצדדים לא מראה נכונות להתפשר. האולטימטום שהציב ליברמן שם אותו בעמדה מסוכנת, מצד אחד אם נתניהו לא יפרד מהגוש, יו"ר ישראל ביתנו יאלץ ללכת עם גנץ - שיכול להקים ממשלה רק בתמיכה של ארבעה מחברי הרשימה המשותפת, איתם ליברמן מסרב לשבת. מצד שני, אם הוא גנץ לא יקבל את מתווה הנבצרות, יו"ר ישראל ביתנו יאלץ ללכת עם נתניהו - ולשבת עם יו"ר ש"ס אריה דרעי ויו"ר יהדות התורה יעקב ליצמן, איתם ליברמן לא מוכן לשבת גם כן.