אילוסטרציה
צילום: גטי

מזון מקולקל ומטבחים מוזנחים: הליקויים באשפוז הגריאטרי נחשפים

דוחות משרד הבריאות העלו כשלים רבים בתחום התזונה במוסדות הקיימים. בין השאר: העברת האוכל ודרך הכנתו נעשית ללא בקרה ומסכנת את הבריאות
דקלה אהרן-שפרן
11 בנובמבר 2019
07:47

דוחות הבקרה של משרד הבריאות העלו ליקויים רבים בתחום התזונה במוסדות האשפוז הגריאטרים. כך פורסם היום (שני) בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב. מהדוחות עולה, כי העברת האוכל והכנתו נעשית ללא בקרה תוך סיכון בריאות הסועדים. נוסף על כך, המטבחים מלוכלכים ומוזנחים, ולעיתים מדובר במזון שפג תוקפו.

עוד עלה מן הדוחות כי לקשישים מוגש מזון בצורה לא מכבדת או במרקם שאינו מאפשר להם לאכול. התיאורים בדוחות גילו כי במוסד מסוים מוגשת קלמנטינה לקשישה מחוסרת שיניים, ובמוסד אחר יונים מנקרות מצלחות הקשישים בעת שהם אוכלים במקום.

עוד נכתב בדוחות כי "בסופי שבוע המזון הטחון מוגש כתערובת של כל מה שנטחן ביום חמישי וביום שישי. נוסף על כך, ארוחות בוקר וערב מגיעות על עגלות בלי מנגנון שמירת טמפרטורה, והמזון המוגש לכ-20% מהמטופלים אינו אכיל. בד בבד, חלק ממוצרי החלב שמוגשים למטופלים מכילים כמות קטנה מדי של מזון ולכן אינם נותנים מענה הולם".

על מוסד שקיבל ציון נכשל בתחום המזון נכתב: "שימוש במוצרי מזון שפג תוקפם, נמצאו ליקויים בתחום בטיחות המזון המסכנים את איכות המזון ואת המטופלים. מגבות בד נמצאו מלוכלכות בשרידי אוכל - פוטנציאל לזיהום".

האזינו לתחקיר שפורסם אתמול על הכשלים במוסדות

על מוסד בצפון נכתב: "בארוחת ארבע מוגשים פרטי מזון במרקם מעורב העלולים לפגוע בבטיחות מטופלים המתקשים בבליעה. גודל מנת הדג הייתה 115 גרם בלבד". על מוסד במרכז נכתב: "שינוע המזון למוסד התבצע בצורה לקויה ביותר, ללא שמירת רצף הטמפרטורה הנדרש. מיכלי המזון שונעו בעגלה שאינה שומרת חום יחד עם מזון גולמי וחומרי ניקוי. מצב פיזי לקוי של המטבח. על מוסד בירושלים נכתב: "התחזוקה במחלקה ירודה. פנלים שבורים, משקופי דלתות חלודים ואריחי קרמיקה שבורים על הרצפה במקומות רבים".

בעקבות התחקיר שפורסם אתמול אמר ‏חבר הכנסת איציק שמולי מהעבודה כי ידרוש לקדם דיון דחוף בכנסת עוד השבוע "לטובת תיקון הליקויים הקשים". הוא הוסיף כי "מה שקורה בחלק מהמוסדות הגריאטריים הוא פשע בחסות המדינה, ומשרד הבריאות נכשל כישלון חרוץ בהגנה על הקשישים שנותרו מופקרים מעבר להרי החושך של החברה הישראלית".

גם חברת מפלגתו אורלי לוי אבקסיס, אמרה שהמהות שלנו כעם יהודי "מתנוונת כבר במשך עשור, מאטימות לבם וקהות החושים שפיתחו חברי ממשלת ישראל". חברת הכנסת עומר ינקלביץ' מכחול לבן הגישה בקשה לקיים דיון דחוף בוועדת הכספים, ואמרה כי לנוכח הממצאים תדרוש "תוכנית ותקציב לטיפול בכשלים ובאוכלוסיות הקשישים". ינקלביץ' הוסיפה כי "יש צורך חיוני בהקמת מחלקה לבטיחות הטיפול והאכיפה באגף לגריאטריה, וכי תוספת של תקנים ייעודיים לכך היא צורך השעה". משרד האוצר טרם הגיב לבקשה לתקנים למחלקה זו.

חבר הכנסת אילן גילאון מהמחנה הדמוקרטי התייחס ואמר: "מדינת ישראל הפקירה והפריטה, מתוך מדיניות ארוכת שנים, את הטיפול באוכלוסייה הבוגרת שלה". הוא הוסיף כי "התמונה שנחשפנו אליה בתחקיר היא בת תיקון - אבל בשביל זה צריך ממשלה שרוצה לתקן".

חברת הכנסת מירב כהן מכחול לבן קראה לממשלה למנות בהקדם בודק בלתי תלוי שיבדוק "האם המוסדות מתוקצבים כראוי, והאם יש צורך בתוספות תקציבית". כהן הוסיפה כי "מנגד יש גם להטיל סנקציות על מוסדות שלא עומדים בסטנדרט של הטיפול לו הם התחייבו".