היום לפני: יאסר ערפאת
-

היום לפני: 15 שנה למותו של יאסר ערפאת

יאסר ערפאת ייסד את התנועה לשחרור פלסטין, הבטיח להיאבק באויב הציוני - וקיבל פרס נובל לשלום לאחר שחתם על הסכם עם רבין. לפני 15 שנה הלך לעולמו בנסיבות שנותרו עמומות עד היום | היום לפני
יואב טייטלבאום ועמי שרייבמן
11 בנובמבר 2019
23:45

יאסר ערפאת, ממנהיגי הפלסטינים לשעבר שחתם על הסכם אוסלו עם יצחק רבין, מת בדיוק היום (שני) לפני 15 שנים. ההודעה על מותו יצאה ב-11 בנובמבר 2004, לפנות בוקר, בבית חולים בפריז בתום אשפוז של עשרה ימים. נסיבות מותו נשארו עמומות עד היום.

ערפאת נולד וגדל בקהיר שבמצרים, שם גם למד באוניברסיטה הנדסה אזרחית. כסטודנט, נמשך ערפאת לארגון האחים המוסלמים שהחל להתגבש כתא במקום בו למד. בהמשך, הוא עזב את לימודיו האקדמאים ועבר להיות חלק מיחידת הארגון בעזה. 

ברזומה של ערפאת רשומים ארגונים רבים שהקים - פת"ח, אש"ף ובמסגרת הסכמי אוסלו הקים גם את הרשות הפלסטינית. בתמורה להקמתה - התחייב להפסיק את המאבק המזויין בישראל. על חתימתו על הסכם אוסלו זכה ערפאת בפרס נובל לשלום, יחד עם ראש ממשלת ישראל דאז יצחק רבין. לאחר הקמת הרשות הוא נבחר לעמוד בראשה ברוב של 88% מהקולות ובמהלך כהונתו התרחשה האינתיפאדה השנייה, שהובילה לדרדור היחסים בין הרשות הפלסטינית וישראל.