נתניהו ואבו מאזן, ארכיון
צילום: הדס פרוש, פלאש 90, אי-פי

נתניהו: אבו מאזן לא מוכן לתנאים הבסיסיים למו"מ

נתניהו בכנס לציון 25 שנה לשלום עם ירדן: הפלסטינים לא מוכנים לקבל מדינה יהודית ואת הישארותנו בין הים לירדן
עמיחי שטיין
11 בנובמבר 2019
11:27
עודכן ב 12:45

על רקע החזרת המובלעות צופר ונהריים לשליטה ירדנית בהתאם להסכם השלום בין ישראל לירדן אתמול, ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס היום (שני) בישיבה מיוחדת בכנסת לסכסוך הישראלי-פלסטיני: "הם לא מוכנים לקבל מדינת לאום יהודית ויש להם ויכוח פנימי למה. חצי אחד רוצה להשמיד אותנו וחצי שני לא רוצה לריב עם החצי הראשון".

בכינוס בנושא 25 שנים להסכם עם ירדן, שאותו יזמה חברת הכנסת מרב מיכאלי (עבודה-גשר), אמר נתניהו: "מול דיקטטורה הדרך להשיג שלום היא קודם כל באמצעות הרתעה. ללא הרתעה השלום יקרוס ולכן המפתח הראשון בהסדר שלום עם מדינות ערב זו ההרתעה. על זה הוספנו נדבכים של שיתוף פעולה ביטחוני שמאוד מאוד גבר, הרבה מעבר למה שאני יכול לספר כאן, וגם ערוצי מסחר ושיתופי פעולה במודיעין. בפועל השלום נשמר בזכות ההרתעה המתמשכת גם אם היא לא נאמרת בצורה ברורה".

נתניהו התייחס לנושא ההרתעה גם ביחס למצרים: "כשעלה מורסי לשלטון במצרים הדבר הראשון שעשה זה להכניס טנקים לסיני ולהפר את הסכם השלום. לא שמעתם על זה. שלחתי לו מסר ואמרתי לו 'יש לך שבעה ימים להוציא אותם ואם לא - אפעל בקונגרס האמריקני לבטל לך את הסיוע'. והוא הוציא אותם. ככל שאנחנו חזקים יותר הם איתנו. כמה שנהיה חלשים יותר אז גם הסכמי השלום יהיו על כרעי תרנגולת".

ביחס לסכסוך עם הפלסטינים אמר נתניהו: "הם מתנגדים לעצם קיומה של ישראל. גם אחרי שהחזרנו את סיני ואת עזה זה נמשך. פניתי לפלסטינים מעזה ושאלתי רטורית למה אתם יורים עלינו. הרי למצרים החזרנו, מלבנון יצאנו, מעזה יצאנו. למה אתם יורים? התשובה שלהם היא גם בגלל השטחים אבל קודם כל בגלל פלסטין. שזה קודם כל עכו ויפו. לב פלסטין". 

"המזרח התיכון רווי במדינות כושלות ולכן הרעיון שאנחנו נצא משליטה ביטחונית ביהודה ושומרון, אסור לנו לעשות זאת", המשיך רה"מ. "הסיבה שאין התפרצויות טרור גדולות מיו"ש זה כי אנחנו שם והשב"כ מסכל בכל לילה. למה לא חופרים מנהרות מקלקיליה? כי הם יודעים שניכנס בכל רגע".

"יש שני תנאים בסיסיים להתקדמות עם הפלסטינים" סיכם נתניהו. "הכרה בזכות למדינת לאום יהודי והישארות של ישראל בטווח שבין הירדן לים. עד היום אבו מאזן לא קיבל את התנאים האלו. אם יקבל בעתיד זה יכול לפתוח פתח אמיתי".

שר החוץ ישראל כ"ץ אמר בכנס כי "ישראל רצתה לארגן אירוע פומבי שיציין 25 שנה להסכם השלום בין ישראל לירדן אבל ירדן היא שסירבה". הוא הוסיף: "זאת המציאות המורכבת היום בנוגע ליחסי שתי המדינות". בניגוד, לדוגמא, לאירועים לציון 40 שנה להסכם עם מצרים שנערכו בשגרירות ארצות הברית בקהיר או בוושינגטון - אירועים כאלו לא נערכו בעניין הירדני.

מלך ירדן, עבדאללה השני, הודיע אתמול בנאומו על סיום תוקפם של הנספחים בהסכם השלום שנוגעים לצופר ולנהריים: "מעתה אנחנו נחיל ריבונות על כל פיסת אדמה בשטחים האלה". המלך אמר בנאומו כי ירדן תמשיך לדבוק בעמדותיה הלאומיות ביחס לסוגיה הפלסטינית. 

שלשום התקיימו ביקורים אחרונים לישראלים באי השלום בנהריים, ואחר הצהריים נסגר השער המוביל אליו לקראת העברתו לשליטה ירדנית. זאת, עקב סירובה של ממלכת ירדן להאריך את תוקפו של הנספח בהסכם השלום שמאפשר לישראלים להיכנס לשתי המובלעות לעבד שטחים חקלאיים. 

הסכם השלום עם ירדן נחתם לפני 25 שנה, במעבר הגבול ערבה בהשתתפות ראש הממשלה דאז יצחק רבין, המלך חוסיין ונשיא ארצות הברית ביל קלינטון. המלך עבדאללה הודיע לפני כשנה כי ירדן לא תאריך את הסכם החכירה של שתי המובלעות.