מלך ירדן בביקור בנהריים

שר החוץ הירדני: הצענו לקנות מישראל קרקעות שלה - אך סורבנו

איימן א-ספדי אמר שההחלטה הירדנית שלא להאריך את החכרת המובלעות צופר ונהריים לישראל - סופית. מלך ירדן הגיע לביקור בנהריים
רועי קייס ומשה ברקוביץ'
11 בנובמבר 2019
17:21

שר החוץ הירדני, איימן א-ספדי, אמר היום (שני) כי ממשלת ירדן "הציעה לקנות את הקרקעות שנמצאות בבעלות ישראלית בנהריים - אך ישראל סירבה". במסיבת העיתונאים בעמאן, ספדי הוסיף כי "ההחלטה של ירדן שלא להאריך את החכרת המובלעות באי השלום לישראל היא סופית". מלך ירדן, עבדאללה השני, ויורש העצר הירדני, הנסיך חוסיין בן עבדאללה, הגיעו לביקור בנהריים.

לדברי ספדי ,"ישראל ביקשה להאריך את החכרת השטחים, אך ירדן סירבה לכך בתוקף". א-ספדי ציין כי מעתה יצטרכו הישראלים לקבל אישור כניסה, אך לחקלאים הישראלים יתאפשר להיכנס לצופר כדי לקטוף את יבולם למשך כמה חודשים. א-ספדי ציין כי ההחלטה לסיים את החכרת השטחים היא החלטה לאומית שמשרתת את האינטרסים של האזרחים ושל המולדת הירדנית, בהתאם להוראותיו של המלך.

שר החוץ הירדני, נשאל גם לגבי הדיבורים על כך שישראל ביקשה לקיים טקס לרגל 25 שנה להסכם השלום וענה בהתחמקות שירדן מחוייבת להסכם השלום, ומבחינתה היא ברירה אסטרטגית. "כדי שהשלום יהיה כולל ובר קיימא והעמים יקבלו אותו, השאיפות הלגיטימיות של העם הפלסטיני צריכות להתממש, והדרך היא פתרון שתי המדינות שמבטיחה את הקמתה של המדינה הפלסטינית העצמאית בקווי 67' שבירתה מזרח ירושלים". א-ספדי ציין כי אין זה סוד שתהליך השלום נתקל באתגרים גדולים וישראל ממשיכה לבצע צעדים בשטח שממוטטים את הסיכויים ליישום פתרון שתי המדינות.

ספדי, הוסיף כי השגריר הירדני צפוי לחזור לישראל בתוך כמה ימים אחרי שחרור העצורים הירדנים א-לבדי ומרעי. לדבריו, "כרגע מדובר בעניין טכני ולוגיסטי". הוא התייחס גם למעצר האזרח הישראלי , לפני כשבועיים בגין הסתננות לא חוקית, ואמר כי "הנושא מטופל בהתאם לחוק הירדני ושהתקבלה בקשה מהצד הישראלי לבקר אותו והם נענו לה בחיוב".

שר החוץ ישראל כ"ץ אמר היום כי "ישראל רצתה לארגן אירוע פומבי שיציין 25 שנה להסכם השלום בין ישראל לירדן אבל ירדן היא שסירבה". הוא הוסיף: "זאת המציאות המורכבת היום בנוגע ליחסי שתי המדינות". בניגוד, לדוגמא, לאירועים לציון 40 שנה להסכם עם מצרים שנערכו בשגרירות ארצות הברית בקהיר או בוושינגטון - אירועים כאלו לא נערכו בעניין הירדני.