תיעוד הירי לעבר הצעיר הפלסטיני, היום

הרג הפלסטיני באל-ערוב: החייל היורה חשש שהצעיר יפגע בו

מתחקיר התקרית עולה כי החייל היורה ביצע את הירי שניות לאחר שהושלכו לעברו שישה בקבועי תבערה. החייל חשש שהפלסטיני שנגלה אליו מתוך סמטה, עלול גם להשליך לעברו בקבוקים. גם הערב נמשך ידוי בקבוקי התבערה מפתח מחנה הפליטים לעבר כוחות הביטחון
רועי שרון ונורית יוחנן
11 בנובמבר 2019
20:56

מתחקיר ראשוני של התקרית שאירעה היום (שני) במחנה הפליטים אל ערוב, במהלכה נהרג צעיר פלסטיני מאש צה"ל,  עולה כי לוחמי צה"ל שפעלו במקום חשו סכנת חיים במארב שאליו נקלעו. עוד עולה כי החייל היורה ביצע את הירי שניות לאחר שהושלכו לעברו שישה בקבועי תבערה. על פי התחקיר, החייל חשש שהפלסטיני שנגלה אליו מתוך סמטה, עלול גם להשליך לעברו בקבוקים. בדיעבד התברר כי האחרון לא היה מעורב בהשלכתם.


על פי הנהלים המבצעיים בצה"ל, בשונה מיידוי אבנים, ברגע שמושלכים בקבוקי תבערה לעבר לוחמים במהלך פעילות מבצעית, מותר לעשות שימוש באש חיה. ייתכן כי בדומה למקרים אחרים בהם נהרגו פלסטינים במהלך פעילות של צה"ל ביהודה ושומרון, תיפתח חקירת מצ"ח לבדיקת התקרית. ההערכה היא שנוכח העובדה שהתבצעה השלכת בקבוקי תבערה לעבר החיילים, פעולה עם פוטנציאל איום נגד כוח צה"ל, התקרית לא תגיע לכדי כתב אישום.


גם הערב הרוחות לא נרגעות במחנה הפליטים שמצפון לחברון. בתום הלוויית הצעיר עומר אל בדווי, הושלכו בקבוקי תבערה על ידי עשרות בני אדם בפתח המחנה לעבר כוחות הביטחון. תושבי מחנה הפליטים שתיעדו את העימות שבמהלכו נהרג הצעיר, סיפרו שהירי בוצע לעבר "אדם שניסה להימלט מביתו שעלה באש" וכינו את התקרית "רצח בדם קר".