עובדים ביקב פסגות, 2014
צילום: אי-פי

ביה"ד של האיחוד האירופי: חובה לסמן מוצרים מיו"ש, רמת הגולן ומזרח י-ם

לפי ההחלטה, ייכתב המקום המדויק שבו יוצר המוצר "כדי לא להטעות את הצרכן". חשש בישראל מפגיעה בייצוא סחורות למדינות האיחוד
עמיחי שטיין
12 בנובמבר 2019
11:54

בית הדין של האיחוד האירופי קבע הבוקר (שלישי) כי קיימת חובה לסמן מוצרים מיהודה ושומרון, מרמת הגולן וממזרח ירושלים. "כדי לא להטעות את הצרכן ייכתב המיקום המדויק ממנו המוצר הגיע", נכתב בפסיקה שהגיעה אחרי שנתיים של דיונים. לפי ההחלטה, ניתנת למדינות אירופה, יד חופשית לגבי הטקסט והסימון על גבי המוצרים, ובתנאי שהדבר לא יטעה את הצרכן כי המוצר הוא ישראלי. 

ההחלטה התקבלה בעקבות עתירה שהגיש יקב פסגות, אחרי ההחלטה של הנציבות האירופית ב-2015 שיש לסמן מוצרים. בישראל חוששים כעת כי החלת ההנחייה בידי גוף משפטי, ולא מדיני, שם היה מרחב לשינוי, תיצור תקדים ותפגע בייצוא סחורות ישראליות לאיחוד.

במשרד החוץ דחו בתוקף את ההחלטה ואמרו שבית הדין נגרר לקמפיין פוליטי שכל תכליתו יישום סטנדרט כפול כלפי ישראל וייחודה לרעה. "קיימים כ-200 סכסוכים טריטוריאליים שונים ברחבי העולם, אשר בעניין סימון מוצריהם לא פסק ביה"ד ואליהם אף לא התייחס. זוהי החלטה פוליטית מפלה. ההחלטה מרחיקה את השלום ונוגדת את עמדות האיחוד האירופי עצמו. החלטות כאלה מחזקות את הרשות הפלסטינית בסרבנותה לקיים משא ומתן ישיר עם ישראל ומעניקות רוח גבית לשונאי ישראל וגורמים רדיקלים המקדמים חרמות כנגד ישראל ומכחישים את זכות קיומה".

שר החוץ כ"ץ אמר: "החלטת בית הדין האירופי פסולה ערכית ומוסרית, ובכוונתי לפעול מול שרי החוץ האירופאים כדי לוודא את מניעת יישום מדיניות שגוייה וחמורה זו, העומדת גם בסתירה למדיניות האירופאית לקדם את סיום הסכסוך באמצעות מו״מ ישיר וללא תנאים מוקדמים ולא באמצעות פסיקות משפטיות".

מזכ"ל הקיבוץ הדתי, אמיתי פורת, אמר כי ההחלטה בבית הדין האירופי לסימון מוצרים, מחייבת היערכות לסיוע כלכלי לחקלאים שייפגעו. לדבריו, ההחלטה היא "איום נוסף על החקלאים והחקלאות שברובם מתבסים על ייצוא. על הממשלה הנוכחית וזו הבאה שתקום להיאבק בחרם, להכין תוכנית להצלת החקלאות בישראל ולפעול כבר עתה לסיוע מיידי כלכלי לכל חקלאי שבשל סימון המוצרים תיפגע פרנסתו".

ממכון המחקר NGO Monitor נמסר: "המהלכים שנועדו 'לסמן' או 'לבדל' מוצרים הם חלק בלתי נפרד מקמפיין ה-BDS, שכל דבר בינו לבין קידום שלום וזכויות אדם הוא מקרי בהחלט. המחקרים של NGO Monitor הצביעו על קואליציה של למעלה מ-20 ארגוני חברה אזרחית שפעלו על מנת לקדם נושא זה. רבים מאותם ארגונים ממומנים על ידי ממשלות אירופה ואף הודו לא פעם שסימון הוא צעד הראשון בדרך לחרם מסחרי מקיף - גם בתוך הקו הירוק'".

בהכנת הידיעה השתתפה כרמל דנגור