השר אלקין
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

אלקין: "אם חמאס לא יפעל להפסקת ירי הג'יהאד - הוא ייפגע"

חבר הקבינט התייחס לסוגיית הסיכולים הממוקדים - "מעולם לא עזבנו את מדיניות החיסולים – אף אחד לא חסין". אלקין על ההאשמות כי החיסול נעשה משיקולים פוליטיים: "אמירות אומללות"
כאן הלילה
12 בנובמבר 2019
23:40

השר זאב אלקין, חבר הקבינט מדיני-ביטחוני, הזהיר הערב (שלישי) כי אם חמאס לא יפעל להפסקת הירי של הג'יהאד האיסלאמי - הוא ייפגע. "הוא לא חסין. אנו רואים בחמאס אחראי על הנעשה ברצועת עזה", הדגיש בריאיון ליעקב אייכלר בתוכנית "כאן הלילה" בכאן רשת ב.

האזינו לריאיון המלא בכאן רשת ב:

לפנות בוקר הוציא צה"ל הודעה כי חיסל את בכיר הג'יהאד האיסלאמי ברצועת עזה, בהאא אבו אל-עטא. בנוסף, חוסלו שני מחבלים נוספים בארגון, רעייתו של אל-עטא ומספר פעילי שטח. אלקין הגיב על אמירת דובר צה"ל כי הצבא לא חזר למדיניות הסיכולים הממוקדים, ואמר: "אנחנו אף פעם לא עזבנו אותה. מדינת ישראל יודעת לבוא חשבון עם מי שצריך, היא יודעת להרוג מחבלים שמתכננים לבצע פיגועים ואף אחד לא חסין". יחד עם זאת הוסיף השר: "אנחנו לא מחפשים הסלמה".


על הרמיזות מצד פוליטיקאים כי חיסול אבו אל-עטא דווקא עכשיו נבע משיקולים פוליטיים לצרכים ביטחוניים, אמר אלקין: " האמירה הזאת, שנאמרה בשעות הראשונות של האירוע, היא אמירה אומללה ולא היה לה מקום. כולם ראו היום את הרמטכ"ל ואת ראש השב"כ במסיבת העיתונאים – גם הם משחקים משחק פוליטי?". לדברי השר חיסול אבו אל-עטא תוכנן תקופה ארוכה ובקפידה.

חבר הקבינט מדיני-בטחוני ציין כי לא הופתע שארגון הטרור שיגר במהלך היום יותר מ-190 רקטות אל עבר ישראל: "אנחנו יודעים מה היכולות של הג'יהאד, זה לא מגיע לקצה גבול היכולות שלו. זה ארגון שמחזיק לא מעט טילים שמכוונים אל עבר ישראל. אנחנו יודעים עם מי יש לנו עסק, לכן הדיונים על חיסול אבו אל-עטא היו כל כך רציניים והייתה פה עמדה משותפת של כל גורמי הביטחון שנון לעשות את זה למרות המחיר שיהיה ולמרות הזעם שיהיה בג'יהאד".

בהתייחס לאחריות של חמאס על הנעשה ברצועת עזה, אמר אלקין כי חמאס שולט ברצועה ולא מפחד מהג'יהאד. על דמותו של בכיר הג'יהאד והסיבות שהביאו לחיסול אמר: "כל פעם שניסינו להרגיע את הגזרה הדרומית, אל-עטא ניסה להצית אותה כתפיסת עולם. חלק מזה זה אידיאולוגיה של הג'יהאד ואיראן וחלק מזה זה הכוונה של איראן. הוא היה אדם שניסה לפגוע ולפוצץ את הגזרה בכל הזדמנות ולכן הייתה המלצה חד משמעית שהגיע זמנו להיפרד מהעולם - בסיוע צנוע שלנו הוא נפרד מהעולם הזה".