מייק פנס
צילום: איי פי

ארה"ב על המצב בעזה: לישראל זכות להגן על עצמה

סגן הנשיא מייק פנס פרסם הודעה פרו ישראלית על רקע יום הלחימה. הנשיא טראמפ לעג לפלונטר הפוליטי בארץ והוסיף: "יש לי 98 אחוזי תמיכה שם"
גיא בריזמן
12 בנובמבר 2019
23:36

תגובה אמריקנית ראשונה על האירועים ברצועת עזה. סגן הנשיא מייק פנס התייחס ליום הלחימה בין ישראל לבין הג'יהאד האסלאמי והביע תמיכה בעמדה הישראלית. פנס קבע בחשבון הטוויטר שלו: "ארצות הברית מגנה את מטח הטילים על אזרחים ישראלים. זה ברור כי חמאס והג'יהאד הפלסטיני שמים את האלימות לפני שיפור חייהם של אנשי עזה". "אמריקה מאשרת בחריפות את זכותה של ישראל להגן על עצמה", סיכם פנס.

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ לעג הלילה למערכת הפוליטית הישראלית שנמצאת במשבר כבר שנה. באירוע בו השתתף קבע הנשיא: "איזו מין מערכת יש להם שם? זה כל הזמן חוזר על עצמו והם כל הזמן ממשיכים לריב. לנו יש ריבים שונים. לפחות אצלנו יודעים מי הבוס". לאחר מכן הוסיף טראמפ בנימה מבודחת: "יש לי בישראל 98% תמיכה, אם יקרה לי משהו פה, אתמודד על ראשות הממשלה שם".

לאור ההסלמה הביטחונית הכוללת במהלך היום, בצה"ל מעריכים כי סבב הלחימה לא נגמר וצפוי עוד ירי משמעותי מרצועת עזה לעבר שטח ישראל. יותר מ-190 רקטות נורו מהרצועה לשטחי הארץ, אך בישראל ציפו לירי כבד  יותר לעבר גוש דן. בחדשות הערב בכאן 11 דווח כי הסיבה לבלבול בהנחיות שלא לצאת לעבודה בגוש דן היא טעות של פיקוד העורף.

בכירים בג'יהאד איימו הערב כי לא יעברו בשתיקה על חיסול אחד הבכירים בארגון ברצועת עזה, בהאא אבו אל-עטא. אבו חמזה, דובר הזרוע הצבאית של הג'יהאד איים: "השעות הקרובות יוסיפו כותרת חדשה לרשימת כישלונותיו האישי של ראש הממשלה הטיפש שלא הוביל לציונים חוץ מהרס ומלחמה וחורבן. לא נתיר כלל את החזרת מדיניות החיסולים הממוקדים, ואנחנו נתרגם זאת בשטח בצורה צבאית".