דיכטר, ארדן, כ"ץ ואקוניס

אקוניס: "צריך יד הרבה יותר קשה על רצועת עזה"

סגן שר הביטחון הנכנס אבי דיכטר: "הבנו שאם אל-עטא יישאר במשחק - התוצאות יהיו מאוד רעות" • השר כ"ץ: "מדיניות הסיכולים הממוקדים חודשה"
מערכת כאן חדשות
13 בנובמבר 2019
11:42

לפני ישיבת הממשלה ועל רקע ההסלמה הביטחונית סגן שר הביטחון אבי דיכטר, שנכנס לתפקידו בסוף החודש שעבר, אמר הבוקר (רביעי) בריאיון ל"קלמן ליברמן" בכאן רשת ב: "הערכתי את העובדה שבנט מינה אותי לסגן. אני שמח שאני יכול לשרת עוד יותר מחבר כנסת". הוא ציין כי התפקידים הקודמים שבהם שימש, במשרד להגנת העורף, בשירות הביטחון הכללי וכסגנו של ראש הממשלה כשר ביטחון, נתנו לו פרספקטיבה טובה לצורך העיסוק המרכזי שלו כרגע - סוגיית העורף. "אני מוזמן לישיבות קבינט ולהערכות מצב. זה נדרש כדי להבין את הנגזרת של מה שמוחלט שם, איך זה משפיע על סוגיות העורף", הסביר.

דיכטר: "אל-עטא היה תקופה ארוכה על הכוונת, הדרך היחידה לעצור אותו הייתה לחסל אותו"

באשר לסיכול הממוקד למנהיג הג'יהאד האיסלאמי ברצועת עזה, בהאא אבו אל-עטא, אמר דיכטר: "הכרתי את סיפור החיסול עוד מוועדת החוץ והביטחון, הרבה שנים לאחור. אני לא חיסלתי אותו אז, אבל לשמחתי הדור הממשיך עושה את העבודה". לדבריו, "האובייקט שחוסל אתמול בבוקר הוא פלילונר מיסודו שהצטרף לג'יהאד וחיבר ידע פלילי עם אידאולוגיה אנטי-ישראלית ואנטי-יהודית. הוא תקופה ארוכה נמצא על הכוונת, כל פעם או שלא היו נסיבות או שלא היו תנאים מבצעיים כדי לעשות את זה. האיש הזה אחראי לתקופות לא פשוטות של ירי ופיגועים אחרים שבוצעו לעבר ישראל".

סגן השר הנכנס דחה את הטענות שהוא חוסל כי הפריע למשא ומתן מול חמאס ואמר כי "הלכנו למהלך שבו מוציאים מהמשחק אדם שעומד מאחורי שיגור מאות רקטות. התכנונים והכוונות שלו היו מאוד בעייתיות מבחינת ישראל. הבנו שאם הוא יישאר במשחק - התוצאות יהיו מאוד רעות. לא הייתה אפשרות לעצור אותו, הדרך היחידה הייתה לחסל אותו. לדעתי הוא אחראי ליותר פיגועים, מבחינת שיגור רקטות ומבחינת האופן שהוא מפתיע, בלי לאפשר לך סיכוי להתכונן. בעזה נגיע ליום אחד למערכה". הוא סיכם באומרו כי "הרתעה זה לא דבר נצחי, בונים אותה, היא מחזיקה מעמד תקופה מסויימת - ואז נשחקת".

אקוניס: "חמאס לא מתווכח על עזה, הוא רוצה בהשמדת ישראל"

קודם לכן אמר השר אופיר אקוניס באולפן כאן חדשות כי הוא נגד חזרה לשלטון ברצועה. "למרות שאיני חבר קבינט, חלה עליי האחריות הקולקטיבית למצב כשר בממשלה". לדבריו, "צריך יד הרבה יותר קשה על רצועת עזה, מעבר להיבט המבצעי". אם תשאל ברצועת עזה ובהנהגת חמאס, הם לא יזילו דמעה על מה שקרה ועל אף אחד מהמחבלים שמיורטים ומחוסלים בצדק על ידי צה"ל. אנחנו רואים צבאות בעולם, כשיש מחבלים מחסלים אותם, לא נוהגים בהם בכפפות של משי. דינם של אחרים שיורים רקטות על ראשהים של ילדי ואזרחי ישראל - מוות. יכול להיות שהמתקפה הזאת הייתה צריכה לקרות שנים לפני".

האזינו לריאיון של השר אקוניס במשדר המיוחד:

אקוניס דחה את העמדה לפיה צעדים מדיניים כמו הכנסת הרשות הפלסטינית לרצועת עזה תועיל יותר מפעולות צבאיות, ואמר כי "זה נכון שהשתלטות של חמאס על רצועת עזה הייתה כשישראל לא שלטה שם. אבל אני נגד להתערב לערבים בעניינים פנימיים. ראינו שכשאתה נסוג בלי לדרוש כלום בתמורה בצעד אלים וברברי, זה מביא טילים על ירושלים ותל אביב. אנשי חמאס הם אנשים אלימים שרוצים בהשמדת ישראל. הם לא מתווכחים על רצועת עזה, אלא על ירושלים ותל אביב". עם זאת, הוא הבהיר כי הוא נגד חזרה לשלטון ברצועה.

השר וחבר הקבינט המדיני-ביטחוני גלעד ארדן אמר בריאיון לכאן רשת ב כי "מטרת הפעולה הייתה להסיר גורם טרוריסטי קיצוני ולהביא להסדרה, לשקט ולביטחון לתושבי הדרום".

האזינו לריאיון של השר ארדן אצל אריה גולן בתוכנית "קלמן ליברמן":

לדברי השר ישראל כ"ץ לכאן רשת ב, החיסול משקף את מדיניות הביטחון האמיתית של ישראל. "מדיניות הסיכולים הממוקדים חודשה, גם עכשיו יש הנחייה לפגוע בפעילי ג'יהאד איסלאמי שמנסים לירות או לפעול נגד ישראל", אמר.

האזינו לריאיון של השר כ"ץ אצל אריה גולן בתוכנית "הבוקר הזה":