גבול עזה, היום
צילום: רויטרס

תותחים נפרשו בגבול רצועת עזה, גויסו צוותי מילואים של יחידות מיוחדות

במקביל להבהרה מצד מערכת הביטחון כי אינה מעוניינת בהסלמה, צה"ל נערך להמשך הפעילות הצבאית נגד מטרות הארגון. בין המטרות שהותקפו: מפעל לייצור ראשי קרב וכלי שיט
משה שטיינמץ
13 בנובמבר 2019
12:31

צה"ל פרש ביממה האחרונה תותחים סביב רצועת עזה, כחלק מהיערכות לקראת אפשרות של הרחבת הפעילות נגד הג'יהאד האסלאמי. לאחר חיסולו של בהאא אבו אל-עטא, הביעו בכירים ישראלים רצון לסיים את הסבב הנוכחי, אך במקביל נערכים במערכת לאפשרות של הרחבת הפעילות בשל ירי הרקטות. לשם כך, צה"ל גייס גם כמה צוותי מילואים של יחידות מיוחדות, שהוקפצו לגבול הרצועה, בין היתר מחשש לפיגועי חדירה. במקביל, הורדו דרומה נגמ"שי מרכבה.

על פי דיווחים פלסטיניים, 18 בני אדם נהרגו מאש צה"ל בסבב עד כה, רובם פעילים בזרוע הצבאית של הג'יהאד האסלאמי. כלי טיס של צה"ל סיימו גל תקיפות נוסף של יעדי טרור השייכים לארגון הטרור ברצועה, שבו לדברי דובר צה"ל הוגבר קצב התקיפות והורחבו המטרות. בין השאר הותקף מפעל מרכזי לייצור ראשי קרב לרקטות וחומרי גלם ייחודיים לייצור רקטות ארוכות טווח בדרום הרצועה. בצה"ל מסבירים כי מערך ייצור הרקטות של הג'יהאד האיסלאמי לחידוש ותחזוקת המלאי שלו ממספר אתרים ברחבי הרצועה, כשכל אחד מהם אמון על אחד או יותר מהתהליכים הנדרשים לייצור רקטות: ייצור חומרי הגלם הרקטיים, חריטה על ברזל הרכיבים, מחשוב ואלקטרוניקה והרכבה סופית.


מחסן האמל"ח בבית הפעיל שהותקף היום. צילום: דובר צה"ל

בנוסף, הותקפה מפקדת חטיבת חאן יונס של ארגון הטרור ומחסן אמצעי לחימה בביתו של אדם אבו חדאיד, פעיל במערך הרקטות המשמש גם לאחסון אמצעי לחימה. כמו כן, צה"ל תקף כלי שיט של הכוח הימי של הארגון ששימש לאימונים לקראת פיגועים עתידיים בתווך הימי. מתחם צבאי לאימונים של הכוח הימי שלו הותקף גם הוא.

נתניהו: "הם יכולים להפסיק את התקיפות או להמשיך לספוג"

ראש הממשלה אמר בפתח ישיבת הממשלה הבוקר כי "המסר מתחיל להיקלט אצל הג'יהאד האסלאמי". לדבריו, "אנחנו ממשיכים להכות בג'יהאד לאחר שחיסלנו את המפקד הבכיר של הארגון ברצועה. הוא היה אחראי לרוב הפיגועים שיצאו מהרצועה. אמרתי אתמול שפנינו לא להסלמה, אבל אנחנו נגיב על כל תקיפה. מוטב שהג'יהאד יבין זאת עכשיו לפני שיהיה מאוחר בשבילו. אני מבין שהם מתחילים להבין זאת. אנחנו נחושים להילחם ולהגן על עצמנו".


הצטרפו לשידור החי בכאן 11

ההסלמה הביטחונית - עדכונים שוטפים

מפת ההתרעות המתעדכנת בסבב הלחימה