וויליאם טיילור, שגריר ארה"ב באוקראינה לשעבר
צילום: אי-פי

השימוע לטראמפ: "התניית סיוע צבאי לקייב בסיוע לקמפיין פוליטי - צעד מטורף"

שגריר ארה"ב באוקראינה לשעבר, וויליאם טיילור, העיד בפני ועדת המודיעין של בית הנבחרים המקיימת שימועים בנוגע להדחת הנשיא. הוא התייחס לעדות לפיה דרש טראמפ מנשיא אוקראינה הבטחה לחקור חשדות לשחיתות מצד שנו של ג'ו ביידן כתנאי לפגישה ביניהם
נתן גוטמן
13 בנובמבר 2019
22:25

השימוע להדחת הנשיא טראמפ: השגריר וויליאם טיילור, שהיה הממונה על שגרירות ארצות הברית באוקראינה, אמר היום (רביעי) כי הרעיון של התניית סיוע צבאי לאוקראינה בסיוע לקמפיין פוליטי פנימי הוא צעד ״מטורף״.

בעדות בוועדת המודיעין של בית הנבחרים המקיימת שימועים בנוגע להדחת הנשיא, סיפר טיילור שהובהר לו כי התנאי לפגישה בין הנשיא טראמפ לנשיא זלנסקי היתה הבטחה של זלנסקי לחקור את חשדות לשחיתות מצידו של  האנטר ביידן, בנו של סגן הנשיא לשעבר ג'ו ביידן, וכן טענות על מעורבות אוקראינית בבחירות 2016 בארצוץת הברית. ״נדהמתי לגלות שאחר כך הקפיאו את הסיוע הצבאי. האוקראינים היו בעיצומה של מלחמה ברוסים והיו תלויים בסיוע האמריקני״, אמר טיילור.

הוא איים להתפטר אם לא ישוחרר הסיוע הצבאי והבהיר את התנגדותו להקפאת הסיוע לשר החוץ פומפיאו. טיילור סיפר עוד כי איש צוות שלו היה נוכח כאשר השגריר לאיחוד האירופי שוחח עם טראמפ בטלפון בנושא אוקראינה. ״סונלנד אמר לאיש צוות שלי שלטראמפ אכפת יותר מהחקירה של בנו של ביידן מאשר היחסים עם אוקראינה״.


הבית הלבן פרסם הערב קטע מסרטון שבו מאשים דונלד טראמפ את הדמוקרטים כי הם "מנסים לעצור אותי, מאחר שאני נלחם עבורכם". מדובר בסרטון שהעלה טראמפ לחשבון הטוויטר שלו בסוף חודש ספטמבר, לאחר ההודעה על פתיחת הליך הדחה נגדו בבית הנבחרים.

לפני כשבוע וחצי סירב שר האנרגיה האמריקני, ריק פרי, להעיד בפני בית הנבחרים. פרי, השר הראשון בקבינט של טראמפ שזומן להעיד בפני הוועדה החוקרת את פרשת אוקראינה גייט, התפטר לאחרונה וצפוי לסיים את תפקידו בקרוב, ככל הנראה על רקע מעורבותו בפרשה.

סירובו של פרי מייצג את עמדת ממשל טראמפ, המסרב בתוקף לשתף פעולה עם החקירה המתקדמת בבית הנבחרים. בתחילת החודש שעבר דיווח האתר האמריקני AXIOS שטראמפ טען כי קיים את שיחת הטלפון עם מקבילו האוקראיני, וולודימיר זלנסקי, לבקשת פרי. "הסיבה היחידה שהתקשרתי הייתה בגלל שריק ביקש ממני", אמר טראמפ בשיחה סגורה עם גורמים מטעם המפלגה הרפובליקנית.