פגישת טראמפ-ארדואן,  ארכיון
צילום: אי-פי

טראמפ נפגש עם ארדואן: עסקת טילי 400-S של רוסיה נותרה בעינה

הנשיא האמריקני לא הצליח לשכנע את עמיתו הטורקי לסגת מהעסקה עם רוסיה. למרות זאת טראמפ ציין: "אנחנו חברים טובים מאוד"
איתמר מרגלית
14 בנובמבר 2019
06:46

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ נועד הלילה (חמישי) עם נשיא טורקיה רג'יפ טאיפ ארדואן. טראמפ לא הצליח לשכנע את עמיתו לסגת מהעסקה לרכוש מרוסיה טילי יירוט מדגם 400-S. במסיבת עיתונאים משותפת בבית הלבן אמר טראמפ כי הוא וארדואן "חברים טובים מאוד". כמה חברי קונגרס מחו על הסכמתו של טראמפ להיפגש עם ארדואן ועל קבלת הפנים החמה שזכה לה.

ארצות הברית השעתה את אספקת מטוסי הקרב המתקדמים 35-F לטורקיה בנימוק שמערכת היירוט הרוסית המתקדמת מסכנת את מטוסי ברית נאט"ו. הנשיא ארדואן אמר כי המחלוקת תיפתר רק בהידברות. הוא מתח ביקורת חריפה על החלטת בית הנבחרים בוושינגטון להכיר ברצח העם הארמני ואמר כי זו "החלטה מבישה" העלולה "להטיל צל" על הקשרים בין שתי המדינות. 

לפני כחודשיים, נחשפו תמונות לוויין ראשונות של מערכת ההגנה S-400 שהגיעה כשהיא פרוסה במצב מבצעי בנמל תעופה צבאי ליד אנקרה. בתמונות נראים המכ"מים כשהם מוצבים בשטח והמשגרים אינם חמושים ומוכנים לפעולה. ייתכן שמדובר במערכות שהגיעו במשלוח השני מרוסיה, לאחר שהראשון הועבר לטורקים בחודש יולי.


בחברת צילומי הלוויין ImageSat העריכו שישנה אפשרות שהצבת המערכת במקום היא כחלק מתרגיל של פריסתה מחדש במקום. עם זאת, לדבריהם, אי אפשר לשלול שזהו המיקום הקבוע של מערכת ההגנה S-400.

טורקיה חתמה עם רוסיה על העסקה כבר בספטמבר 2017, אז הרכש נאמד במיליארדי דולרים. מדובר במערכת יירוט כלי טיס מתקדמת הפועלת עם טילי קרקע-אוויר. מדובר בעסקת נשק ראשונה מסוגה בין טורקיה לרוסיה, והיא גם המשמעותית ביותר של אנקרה עם מדינה שאינה נמנית עם ברית נאט"ו.