יירוט של כיפת ברזל 13.11.2019
צילום: רויטרס

בגלל חידוש הירי: אין לימודים בעוטף עזה מחר

לפנות ערב שוב נשמעו אזעקות בעוטף וכיפת ברזל יירטה רקטה אחת לפחות • מוקדם יותר הודיע פיקוד העורף על חזרה לשגרה • צה"ל לא הגיב על הירי הקודם מעזה, שבוצע לאחר כניסתה לתוקף של הפסקת האש
איציק זוארץ ואורלי אלקלעי
14 בנובמבר 2019
17:31
עודכן ב 19:18

על אף הפסקת האש שהושגה מול הג'יהאד האסלאמי, הירי מרצועת עזה ליישובי הדרום נמשך: אזעקת צבע אדום נשמעה הערב בעוטף ומערכת כיפת ברזל יירטה לפחות רקטה אחת שנורתה. קודם לכן נשמעו התרעות צבע אדום במרחב עוטף עזה. בעקבות חידוש הירי וחרף הנחיות פיקוד העורף לשוב לשגרה, ראשי רשויות בעוטף הודיעו הערב כי מחר לא יתקיימו לימודים באזור. 


בהודעה משותפת של ראשי המועצות אשכול, שדות נגב, שער הנגב, חוף אשקלון ושדרות נאמר כי "בעקבות האזעקות שנשמעו באזור, החליט פורום ראשי רשויות עוטף עזה שמחר לא יתקיימו לימודים בכל מוסדות החינוך בחמשת רשויות העוטף". עוד הוסיפו בהודעה כי "אנו עומדים בקשר עם צה"ל ובוחנים את ההתפתחויות. כרגע אין שינוי בשאר הנחיות ההתגוננות. ההחלטה התקבלה מתוך דאגה לתלמידים ולצוותים החינוכיים".

מוקדם יותר מסר דובר צה"ל מסר כי בתום הערכת מצב בפיקוד הדרום ובפיקוד העורף הוחלט להסיר את כלל המגבלות באזור עוטף עזה ומערב לכיש. גם המעברים ארז וכרם שלום יחזרו לשגרה, לפי הודעת הצבא, כמו גם החזרת מרחב הדיג ל-15 מיילים ימיים.

מדובר בפעם השנייה היום שבה מתבצע ירי מעזה לעבר ישראל, לאחר שהפסקת האש כבר נכנסה לתוקפה. בשעות הבוקר המאוחרות מטח רקטות נורה לעבר יישובי עוטף עזה ונתיבות. בצה"ל מסרו כי הופעלו התרעות במרחב העוטף וכי זוהו חמישה שיגורים, ששניים מהם יורטו. לא נרשמה תגובה ישראלית.

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס היום לפעולה הצבאית בעזה במהלך סיור ביטחוני בסוללות כיפת ברזל: "האויבים שלנו קיבלו את המסר – אנחנו יכולים להגיע לכל אחד, אפילו במיטתו". נתניהו אמר כי מטרת המבצע הייתה חיסולו של בכיר הג'יהאד האיסלאמי בהאא אבו אל-עטא והוסיף: "יחד איתו חוסלו עשרות מחבלים וגם עשרות מטרות תשתית חשובות של הג'יהאד האסלאמי".