שיגור הרקטות מרצועת עזה ותקיפת צה"ל באזור רפיח
צילומים: אי-פי, מחמוד עוואדאלה

אחרי הירי לעוטף: צה"ל תקף ברצועת עזה

חיל האוויר תקף אתר לייצור רכיבי רקטות של הג'יהאד האסלאמי וכן את מפקדת חטיבת ח'אן יונס של הארגון. דווח על שני פצועים • ההערכה היא שפעילי הארגון המתנגדים להפסקת אש הם שמובילים את הירי לעבר העוטף מאז הפסקת האש • בישראל מפנים את המבט גם לעבר האיום מהזירה הצפונית
כתבי כאן חדשות
14 בנובמבר 2019
21:50
עודכן ב 02:58

מבצע "חגורה שחורה" נמשך: צה"ל תקף הלילה (שישי) יעדי טרור של ארגון הטרור הג'יהאד האיסלאמי ברצועת עזה. זאת כשלוש שעות אחרי המטח האחרון שנורה לעבר שדרות וסביבתה. מצה"ל נמסר כי מטוסי קרב וכלי טיס תקפו מתחם צבאי ששימש בין היתר כאתר לייצור רכיבי רקטות, וכן את מפקדת חטיבת ח'אן יונס של ארגון הטרור, בה מספר משרדי מפקדים.


כלי תקשורת פלסטיניים דיווחו כי כלי טיס של חיל האוויר תקף בטילים שני מוצבים של הג'יהאד האסלאמי במערב ח'אן יונס ובמערב רפיח שבדרום רצועת עזה, וכן מוצב נוסף של ארגון ועדות ההתנגדות באזור רפיח. לפי דיווחים פלסטיניים לא רשמיים, ישנם שני פצועים באחת מהתקיפות באזור רפיח. "צה"ל רואה בחומרה רבה את הפרת הפסקת האש ושיגור הרקטות לעבר ישראל, ונמצא במוכנות גבוהה וימשיך לפעול, ככל שיידרש, נגד ניסיונות לפגיעה באזרחי ישראל", נמסר מצה"ל בתום התקיפות.

אחרי כניסתה לתוקף של הפסקת האש בין ישראל לג'יהאד האסלאמי בשעה 05:30 בבוקר, שוגרו מרצועת עזה לעבר דרום הארץ רקטות סמוך לשעה 07:00 בבוקר, סמוך לשעה 11:00 בוקר, סמוך לשעה 17:00 אחר הצוהריים ופעם נוספת בשעה 22:00 בערב. על פי הודעת דובר צה"ל, בגל האחרון שוגרו שתי רקטות ושתיהן יורטו על ידי מערכת כיפת ברזל. על פי ההערכות, מי שעומד מאחורי השיגורים הנוספים הם פעילי ג'יהאד סוררים, שלא מרוצים מהפסקת האש. במקביל, בכמה מוקדים ברצועה התקיימו הערב הפגנות נגד הפסקת האש.


פעמיים נוספות היום שוגרו רקטות לעבר יישובי הדרום - אחרי כניסת הפסקת האש לתוקף. בעקבות חידוש הירי וחרף הנחיות פיקוד העורף לשוב לשגרה, ראשי רשויות בעוטף הודיעו הערב כי מחר לא יתקיימו לימודים באזור, וגם באשקלון הודיע ראש העיר כי לא יתקיימו לימודים.

בהודעה משותפת של ראשי המועצות אשכול, שדות נגב, שער הנגב, חוף אשקלון ושדרות נאמר כי "בעקבות האזעקות שנשמעו באזור, החליט פורום ראשי רשויות עוטף עזה שמחר לא יתקיימו לימודים בכל מוסדות החינוך בחמשת רשויות העוטף". עוד הוסיפו בהודעה כי "אנו עומדים בקשר עם צה"ל ובוחנים את ההתפתחויות. כרגע אין שינוי בשאר הנחיות ההתגוננות. ההחלטה התקבלה מתוך דאגה לתלמידים ולצוותים החינוכיים". גם בעיריית נתיבות הוחלט שלא לקיים לימודים.

על פי ההערכות, מי שאחראי למחאות ברצועה נגד הפסקת האש הוא ארגון החמאס, שספג בסבב ההסלמה הנוכחי מכה מהג'יהאד, שמנסה למצב את עצמו כבעל בית נוסף ברצועה. בארגון הטרור העזתי מקווים שאחרי חיסולו של בהאא באו אל-עטא, הג'יהאד יהפוך למהוסס יותר וצייתני. 

בישראל מרוצים מכך שחמאס לא הצטרף ללחימה בסבב הזה, דבר שאיפשר לג'יהאד לא להגיע להישגים כמו פגיעות בנפש. בנוסף, הדבר איפשר לצה"ל לפגוע בעשר חוליות שיגור של הג'יהאד. ייתכן שאחת הסיבות לכך שחמאס לא הצטרף ללחימה היא רצון להגיע להסדרה ארוכת טווח עם ישראל, דבר שאבו אל-עטא התנגד אליו.

ישראל מוטרדת כעת מהזירה הצפונית, מהאיום מצד קאסם סולימאני: בשנה האחרונה נמנעה ישראל מלפעול נגד ארגוני הטרור ברצועה בגלל האיום הצפוני. פסק זמן באיום מצפון איפשר לישראל לעסוק בעזה, אך עכשיו הסתיים פסק הזמן הזה ובישראל חזרו לעסוק בכך.

אחר הצהריים מסר דובר צה"ל כי בתום הערכת מצב בפיקוד הדרום ובפיקוד העורף, הוחלט להסיר את כלל המגבלות באזור עוטף עזה ומערב לכיש. גם המעברים ארז וכרם שלום חזרו לשגרה, לפי הודעת הצבא, כמו גם החזרת מרחב הדיג ל-15 מיילים ימיים.

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס היום לפעולה הצבאית בעזה במהלך סיור ביטחוני בסוללות כיפת ברזל: "האויבים שלנו קיבלו את המסר – אנחנו יכולים להגיע לכל אחד, אפילו במיטתו". נתניהו אמר כי מטרת המבצע הייתה חיסולו של אל-עטא והוסיף: "יחד איתו חוסלו עשרות מחבלים וגם עשרות מטרות תשתית חשובות של הג'יהאד האסלאמי".

בהכנת הידיעה השתתפו איציק זוארץ, גל ברגר ורועי שרון.