שי ניצן
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

חיות נזפה בניצן: אין מקום לגייס שופטים מכהנים למאבק בביקורת על הפרקליטות

נשיאת ביהמ"ש העליון נזפה בפרקליט המדינה על מכתבו לגיוס סיוע נגד הביקורת, שנשלח גם לארבעה שופטים מכהנים. ניצן הודה בטעות והם יוסרו מרשימת התפוצה
אמוץ שפירא
15 בנובמבר 2019
10:58

נשיאת בית המשפט העליון, אסתר חיות, שוחחה היום (שישי) עם פרקליט המדינה שי ניצן, והבהירה לו שאין מקום לגיוס שופטים מכהנים למאבק בביקורת על הפרקליטות. זאת בעקבות חשיפת קלמן ליבסקינד ב"מעריב" לפיו ניצן שלח לרשימת תפוצה בדואר האלקטרוני מכתב בו התייחס לסוגיות בהן זוכה הפרקליטות לביקורת ציבורית, וביקש מהם לסייע במאבק. בזמן שבין המכותבים ישנם ארבעה שופטים מכהנים. 

מדובר בשופטים שעבר היו בפרקליטות ובהם שופט בית המשפט העליון עוזי פוגלמן, שהיה מנהל מחלקת הבג"צים. ניצן הסביר שמדובר בתקלה והשופטים הוסרו מהרשימה. בין המכותבים נמצאות גם שופטות העליון לשעבר ביניש וארבל שתקפו אתמול בחריפות את הביקורת על מערכת המשפט בכנס חיפה למשפט. 

מהפרקליטות נמסר כי "אתמול הוציא פרקליט המדינה מייל עדכון לכל יוצאי הנהלת הפרקליטות  בעבר, המעדכן אותם כי הוא נפגש עם כמה מנהלים לשעבר כדי להתייעץ עמם בנושא המתקפות התקשורתיות על הפרקליטות שרבו לאחרונה, וביקש ממשתתפי הישיבה כי יסכימו להופיע בתקשורת כאשר עולה נושא הפרקליטות.

"המייל נשלח לרשימת תפוצה של כל המנהלים לשעבר ובכלל זאת הופץ בטעות גם לארבעה מנהלים לשעבר המכהנים כיום כשופטים, שנכללו ברשימת התפוצה הגנרית", הוסיפו בפרקליטות. "בעקבות איתור התקלה  הורה פרקליט המדינה להשמיט את ארבעת השופטים המכהנים מיידית מרשימת התפוצה. עוד יודגש כי המידע שהועבר למנהלים לשעבר היה מידע פומבי וגלוי ומעולם לא הופץ אליהם שום מידע שאינו פומבי".