עלי חמינאי
צילום: אי-פי

חמינאי: "קוראים לחסל את ישראל ולא את היהודים"

המנהיג העליון של איראן השתתף בכנס עם מנהיגים אסלאמיים וחזר על רצונו להשמיד את ישראל. אך בדבריו הבהיר, "איננו אנטישמיים – היעלמות המשטר הציוני הכוונה שהעם הפלסטיני יהיה רשאי לבחור את ממשלתו"
איתמר מרגלית
15 בנובמבר 2019
13:42

מנהיגה העליון של איראן, עלי חמינאי, אמר שארצו לא קוראת להשמדת העם היהודי אלא רק לחיסול מדינת ישראל. במפגש שקיים עם מנהיגים אסלאמיים מרחבי העולם, ובמסגרת אירועי "שבוע האחדות", הסביר כי הרצון הוא בהיעלמות של המשטר הציוני, ושבני כל הדתות בפלסטין יוכלו לבחור את ממשלתם.  

"איננו אנטישמים. היעלמותה של ממשלת ישראל אינה הכוונה להיעלמות העם היהודי", אמר חמינאי. "היעלמות ישראל הכוונה להיעלמות המדינה ואכיפת המשטר. היעלמות המשטר הציוני הכוונה שהעם הפלסטיני יהיה רשאי לבחור את ממשלתו".

בתחילת השבוע אישרה הסוכנות הבין-לאומית לאנרגיה אטומית בתחילת השבוע שמצבור האורניום המועשר בדרגה נמוכה אצל האיראנים גדל מעבר למגבלות שהוטלו עליה בהסכם הגרעין שנחתם לפני ארבע שנים. כמו כן נטען שחלקיקי אורניום נתגלו במתקן באתר לא מוכרז במדינה.

לפי הדוח, איראן החלה להעשיר אורניום במתקן התת-קרקעי בפורדו – ובכך ביצעה הפרה נוספת של הסכם הגרעין עם המעצמות. בסך הכל מצבור האורניום שלה מועשר מעבר למה שהוסכם עליו בהסכם הגרעין. כמות האורניום המועשר בדרגה נמוכה עומד על 372.3 קילוגרמים, נכון לתחילת חודש נובמבר (לעומת 241.6 קילוגרמים באוגוסט). מדובר בהעשרה עד לרמה של 4.5% מעל למגבלה שבהסכם, המתירה לה להעשיר עד לרמה של 3.67% בלבד.