ריבלין וגנץ
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

גנץ לבלוק הימין: שחררו את נתניהו ממחויבותו

הליכוד בתגובה: "פונים ליאיר לפיד לשחרר את בני גנץ מהתחייביותו לגוש". יו"ר כחול לבן ביקש מהנשיא להיפגש. הפגישה נקבעה בהמשך לשיחות שמקיים הנשיא עם כלל הגורמים במערכת הפוליטית "למען כינונה של ממשלה בהקדם"
יואב קרקובסקי ומיכאל שמש
15 בנובמבר 2019
15:30

נשיא המדינה ראובן ריבלין יוועד במוצאי שבת עם יו״ר כחול לבן בני גנץ בבית הנשיא. היום (שישי) דווח כי הפגישה נקבעה לבקשת גנץ ובהמשך לשיחות שמקיים הנשיא עם כלל הגורמים במערכת הפוליטית "למען כינונה של ממשלה בהקדם". 

בבית הנשיא הדגישו כי ריבלין ייפגש עם כל מי שפנה וביקש להיפגש - נוסף לפניית גנץ עד עכשיו פנו ראשי המפלגות יהדות התורה, ש"ס והרשימה המשותפת. הפגישות איתן יתקיימו במהלך השבוע הבא.

גנץ כתב בחשבון הפייסבוק שלו כי הוא מתכוון להיפגש עם הנשיא "כדי להסתייע בעצתו" וציין כי הוא מעריך את "עמידתו של ליברמן על עקרונותיו והרצון שלו להקים ממשלת אחדות". גנץ ציין כי לא חלה התקדמות במגעים מול הליכוד במהלך השבוע.

"כנראה שהלהט של נתניהו להרוויח עוד כמה חודשים על כיסא ראש הממשלה בוער בו יותר מאשר הדאגה לאזרחי ישראל. נתניהו רוצה בחירות אחרת אי אפשר להסביר את ההתנהלות שלו", האשים גנץ.

יו"ר כחול לבן פנה לראשי המפלגות בבלוק שהקים נתניהו: "כולכם אנשים אחראים - אתם באמת מוכנים לתת לנתניהו לגרור את ישראל למערכת בחירות שלישית? זה מה שהבוחרים שלכם רוצים? זה מה שמגיע לחולים במסדרונות בבתי החולים? האם ניתן להעמיד את אתגרי הביטחון של ישראל ללא ידיים מנוסות, קבועות ויציבות על ההגה? שחררו את נתניהו ממחויבותו לבלוק ואפשרו לו לנהל משא ומתן ישיר". בליכוד הגיבו: "הליכוד פונה ליאיר לפיד לשחרר את בני גנץ מהתחייבויתו לגוש"

על רקע המאמצים של גנץ להקים ממשלה, במפלגתו קיימת מחלוקת עמוקה בנוגע למתווה הנשיא. מספר 2 במפלגה, יאיר לפיד, לא מוכן לשמוע על מצב שבו ראש הממשלה בנימין נתניהו מכהן ראשון, ובכלל מתווה הנשיא נתפס כדבר שלא ניתן לקיים אותו באמת. יועצים לגנץ המליצו לו ללכת על המתווה - גם במחיר של פרידה מלפיד. מה שמונע את זה - ההבנה שהמחיר הפוליטי על פרידה ממנו הוא מחיר כבד מדי ולכן זה לא על הפרק.

מה שכן נמצא על הפרק - צעד בונה אמון מנתניהו. אם נתניהו היה מתחייב שלא יבקש מהכנסת חסינות אם יוגש נגדו כתב אישום, זה יכול היה לקרב את הסיכוי להקמת ממשלת אחדות. בינתיים כאמור, הנשיא יקיים פגישות עם ראשי הסיעות בניסיון להרכיב ממשלה או למנוע בחירות.

לקראת פגישתו הצפויה עם ראש הממשלה בנימין נתניהו ביום ראשון, אמר אתמול יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן בריאיון לרן בנימיני וטלי בן עובדיה בכאן רשת ב כי גם כחול לבן אשמים במבוי הסתום בתהליך הרכבת הממשלה - אך אחריותו של נתניהו גדולה יותר. "אין ספק שנתניהו מעדיף בחירות", אמר ליברמן.

"גן עדן של שוטים", כך כינה ליברמן את המגעים להרכבת הממשלה בריאיון. "טירוף מוחלט. באותם 28 ימים שנתניהו קיבל את המנדט פנינו לליכוד כדי לפתוח במו"מ והם התעלמו. גם בנושא ההצעה שלי שכל צד יוותר על משהו, מיד הייתה תשובה שלילית".

ליברמן אמר אתמול בבוקר כי טרם קיבל אישור מראשי כחול לבן להסכמתם למתווה הנשיא ולהצעתו. בסיום פגישתו עם יו"ר כחול לבן בני גנץ אמר ליברמן: "מה שחסר לי היא הודעה ברורה וחדה של כל ראשי כחול לבן שהם מקבלים את מתווה הנשיא. מנתניהו שמענו לא חזק ושהוא לא מקבל את כל ההצעה כפי שהצעתי. פה לא שמעתי 'לא', אבל גם לא 'כן' במובן חיובי".