רצועת עזה
צילום: רויטרס

בצה"ל חוקרים פגיעה באזרחים בתקיפה ברצועת עזה

בתקיפה שאירעה בלילה שבין רביעי לחמישי בדיר אל-בלח נהרגו שמונה בני משפחה אחת. מדובר צה"ל נמסר כי הנושא נמצא בתחקור
גל ברגר וכרמלה מנשה
15 בנובמבר 2019
16:45

בצה"ל חוקרים פגיעה באזרחים לכאורה, בתקיפה שהייתה בלילה שבין רביעי לחמישי בדיר אל-בלח ברצועת עזה. בתקיפה נהרגו שמונה בני משפחה אחת. מדובר צה"ל נמסר כי הנושא נמצא בתחקור. שליח האו"ם למזרח התיכון ניקולאי מלדנוב אמר כי אין הצדקה בפגיעה באזרחים. "קורא לישראל לסיים מהר את החקירה", כתב בחשבון הטוויטר שלו.

בצה"ל אמרו כי התקיפה כוונה נגד תשתית של הג'יהאד האסלאמי, אך על פי המידע שהיה באותה עת בידי הצבא - המקום לא היה אמור להיות מאויש. בתקיפה על בית משפחת אבו מלחוס-סווארכה נהרגו אבי המשפחה ואשתו, תינוק בן שנתיים, פעוט בן שלוש, שלושה ילדים בני שבע, 12 ו-13 וכן אדם נוסף. הידיעה פורסמה לראשונה הבוקר בעיתון "הארץ".

דובר צה״ל: ״אתמול (חמישי) לפנות בוקר, תקף צה״ל תשתית טרור של ארגון הטרור הג'יהאד האסלאמי בדיר אל-בלח. בהתאם למידע שעמד לרשות צה״ל בעת ביצוע התקיפה, לא היה צפוי שאזרחים בלתי מעורבים ייפגעו כתוצאה מהתקיפה. מידע ראשוני העלה כי בתקיפה נהרג פעיל טרור, ככל הנראה מפקד ביחידת הרקטות של הג'יהאד האסלאמי, והמידע פורסם גם בדיגיטל בערבית של דובר צה״ל. בירור ראשוני העלה כי המידע לגבי זהותו אינו ודאי. הנושא מתוחקר בצה״ל".

סבב ההסלמה האחרון שאירע השבוע מול רצועת עזה החל בשלישי לפנות בוקר בחיסול מחבל בכיר בג'יהאד האסלאמי - בהאא אבו אל-עטאאמו של המחבל התראיינה כמה שעות לאחר החיסול וסיפרה כי צה"ל לא נתן התרעה על כך מראש. "בצוק איתן הם גם הפציצו את הבית, אבל התריעו מראש. בהאא לא עשה כלום. אם לא ישגרו טילים על תל אביב, אפוצץ את עצמי עליהם (על הישראלים)", אמרה.


במהלך סבב הלחימה נורו אל ישראל כ-450 רקטות. אזעקות נשמעו גם באזור גוש דן והשפלה. מצה"ל נמסר כי לפחות 25 מההרוגים היו מחבלים של הג'יהאד האסלאמי. אתמול, אחרי עוד כמה סבבי ירי אל ישראל ותקיפות של צה"ל ברצועה, נכנסה לתוקפה הפסקת האש