בית אבות בירושלים, ארכיון
צילום: אנה קפלן, פלאש 90

משרד הבריאות: קשישים במוסדות גריאטריים נקשרים למיטות במשך שעות

דוחות בקרה של המשרד מגלים כי הדבר נעשה לעתים ללא צדקה. בנוסף עולה כי במוסדות שונים פצעי לחץ אינם מטופלים כנדרש
דקלה אהרן-שפרן
17 בנובמבר 2019
08:03

דוחות בקרה של משרד הבריאות מעלים כי במוסדות גריאטריים רבים קשישים נקשרים למיטותיהם במשך שעות, לעתים ללא הצדקה. כך פורסם הבוקר (ראשון) בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב. באחד המוסדות התברר כי שני שליש מהקשישים נקשרו מבלי שהיה בכך צורך.

עוד עולה מן הדוחות כי במוסדות שונים פצעי לחץ אינם מטופלים כנדרש. בנוסף התברר כי חוסר התנועה של הקשישים גרם להתנוונות ובמקרים מסוימים לכך שאינם יכולים עוד ללכת. למרות שעל פי הנחיות משרד הבריאות יש לצמצם את שיעור ההגבלות ככל שניתן, הדבר לא נעשה בשטח. מומחים בתחום הגריאטריה אומרים כי הנעת הקשישים חיונית ביותר לבריאותם וכן למניעת היווצרות פצעי לחץ.

בדוח בקרה של מוסד גריאטרי במרכז הארץ נכתב כי 21 מתוך 33 מטופלים המאושפזים במוסד, נמצאים במצב של "הגבלה מכנית". על מוסד אחר במרכז הארץ נכתב כי במקום מאושפזים עשרה מטופלים עם 14 פצעי לחץ. על מוסד גריאטרי שבו שוהים 124 מטופלים נכתב מיטות האשפוז במקום אינן עולות ויורדות וכי מרבית המזרנים אינם מהסוג שמסייע במניעת פצעי לחץ.

ראש בית הספר לבריאות הציבור באוניברסיטת בן גוריון, פרופ' נדב דווידוביץ', אמר כי הכשלים החמורים במוסדות הגריאטריים נובעים מחוסר ההשקעה הציבורית בביטוח הסיעודי. לדבריו נדרשת רפורמה מיידית להכנסת הביטוח הסיעודי לתוך חוק ביטוח בריאות ממלכתי וכי כיום מי שיש בידו לשלם יכול לקבל שירותים ומי שלא, נחשף לתנאים ירודים והזנחה. דוידוביץ' קרא להגביר את ההשקעה הלאומית הציבורית בטיפול בהזדקנות, בייחוד לאור השינויים הדמוגרפיים הצפויים והזדקנות האוכלוסיה.